Altın fiyatlarında 1,470-1,480 dolar arası git geller devam etmekte. Hala bu bant dışına çıkılabilmiş değil. Bugün Abd'de önemli ekonomik veriler açıklanacak. Ayrıca haftalık kapanışında gerçekleşeceği bugün de ons altının bu bant dışına çıkma ihtimali bulunuyor. Bu bant ne tarafa doğru kırılacak ve nasıl bir haberle kırılacak sorusuna gelecek cevaplar altının volatilitesini de tayin edecekmiş gibi görünüyor.

Bir değerlendirme yapıldığında son dönemde Fed üyelerinin açıklamalarına bakılırsa 2020 yılında bir faiz indirimi öngörülmüyor. Ancak ihtiyaç duyulursa da göz ardı edilmeyecek gibi duruyor. Bu bakımdan altına Fed 2020'de destek veya köstek olmayacak gibi. Trump'ın ise istekleri net. Fed'in faiz indirmesini hatta QE'ye başlamasını önümüzdeki dönemde de destekleyebilir. Yani Trump kanadından ons altın destek bulabilir. 

Çin ile Abd arasında devam eden ticaret görüşmelerinde faz 1 anlaşmasında karar kılındı ve bir anlaşma için adımlar atılmış oldu. Her ne kadar imzalar Ocak ayına bırakılsa da şimdilik sular durulmuşa benziyor. Tabi gelebilecek yeni açıklamalar altın fiyatlarında dalgalanmalara neden olabilir. Yine Trump'ın azline ilişkin temsilciler meclisinden çıkan kararın senatoda nasıl karşılanacağı da ons üzerinde etkili olabilecek bir diğer gelişme olarak karşımıza çıksa da Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu senatodan geçme ihtimalinin yok denecek kadar az olduğu konuşuluyor.

Ons altın tarafında takip edilmesi gereken en önemli seviye 1,482 dolar seviyesi olacaktır. Her ne kadar 1,470-80 dolar bandı olarak bir bant hareketi oluşmuş olsa da yukarı yönlü bir hareketin kalıcı olabilmesi adına 1,482 doların aşılması ve bu seviye üzerinde saatklik ve 4 saatlik kapanışların gelmesi gerekir. Özellikle bugün Cuma olması nedeniyle haftalık kapanışın da 1,482 dolar üzerinde gelmesi önümüzdeki hafta için altın yatırımcılarını umutlandıracak bir gelişme olacaktır. Gelecek olan Abd verileri ile beraber dolar endeksinin yükselmesi halinde ise altın tarafında gevşeme görebilir. Bu durumda 1,473 ve 1,469 seviyeleri takip edilecektir. Düşüşlerin derinleşmemesi adına ise 1,462 dolar altına geçilmemesi son derece önem arzediyor olacaktır.