Dolar tl paritesinde beklediğimiz düşüş hareketinin etkili olduğu bir gün izledik ve dolar kuru 5,70 altına geri çekildi. 5,69 seviyelerine kadar geri çekilen kur tarafında gelen tepki alımları ile yükseliş yaşandı ve şu sıralarda dolar tl paritesi güne 5,71 üzerinden başlıyor. Tabi Trump'ın azil süreci kapsamında halka açık şekilde devam eden duruşmalarda Abd borsalarının bir miktar gerilemesine neden oldu. Bu da yurtdışında bir süredir pozitif tarafta seyreden hisse senedi piyasalarının satış yemesine neden oldu.

Dün yükselişlerini devam ettiren Borsa İstanbul'da bugün yurtdışına bağlı olarak bir geri çekilme yaşanma ihtimali bulunuyor. Ancak içerde hisse senetleri dışarıya göre çok daha az primli olduğundan beklenen düzeltme hareketi de gelmeyebilir. Endeks tarafında oluşacak fiyatlamalar dolar kuru için önemli olacaktır. Sabah saatlerinde düşen Pentagon raporuna göre, ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilmesi ve Türkiye’nin operasyonu IŞİD’in yeniden örgütlenmesine olanak sağladı sonucu çıkarılırken, Suriye'de hala devam eden belirsizliklerin nasıl son bulacağı da önemli bir detay olacak. Yine akşam saatlerinde açıklanacak olan FOMC toplantı tutanakları da günün önemli ekonomik verisi olarak piyasalar tarafından izleniyor olacak.

Dolar kurunda teknik gööstergeler günlük grafiklerde aşağı yönlü hareketi destekler nitelikte. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de TCMB'den yıl bitmeden minimum 150 bp civarı faiz indirimi beklentisi. Bir çok kurumun 2020 yılına kadar 150 baz puanlık bir faiz indirimi daha yapılabileceğine dair açıklamlaarı olası düşüşlrin alım fırsatı olarak kullanılma fırsatını da beraberin getiriyor olabilir diye düşünenlerin de sayısı oldukça fazla. Genel anlamda yine 5,74 seviyesi altında kalındıkça negatif seyir etkili olmaya devam edebilir ki bu durumda 5,68 seviyesine doğru geri çekilme etkili olabilir.