Altın fiyatında hedef noktalarımıza doğru yükseliş hareketi dün itibari ile gerçekleşti ve 1,475 dolar direnci test edildi. Dün ısrarla üzerinde durduğumuz bu seviye yukarı yönlü hareketlerin devamı açısından oldukça önemli. Ons altında yeniden 1,500 dolar üzeri fiyatlamalar görebilmek için 1,475 direncinin aşılması ve üzerinde 4 saatlik ve günlük kapanışların gelmesi son derece önemli. 

Altın tarafında bugün açıklanacak FOMC toplantı tutanakları fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Onun dışında Trump'ın devam eden azil süreci ile ilgili olarak gelebilecek yeni haber akışları da ons altın fiyatına etki edebilecektir. Bunun dışında ise Trump'ın Çin ile görüşmelere ilişkin yaptığı yeni açıklamalarda dikkat çeken detay ise, eğer Çin ile bir anlaşma yapılamaz ise tarifelerin daha da arttırılacağını beyan etmesi oldu. Yani Trump, Çin'i bir ticaret anlaşması için köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Daha doğrusu ticaret anlaşması yapmak isteyen Çin'e kendi istekleri doğrultusunda bir ticaret anlaşmasını deklare etmeye çalışıyor. Aksi halde ise yeni vergi tarifeleri ile tehdit etmeyi de ihmal etmiyor. Çin ve Abd tarafından bu doğrultuda gelebilecek yeni açıklamalar ons altın fiyatının yönü konusunda belirleyici olabilecektir.

Ons altın fiyatında 1,475 dolar oldukça önemli. Buranın kırılabilmesi halinde ons altının pozitif havası etkisini sürdürmeye devam edebilir. Ancak şuana kadar gelen yukrı yönlü hareketler 1,475 dolar direncini aşmakta zorlanıyor denilebilir. Dün bu seviye denendi ve geri çekilme yaşandı. Bu sabah saatlerinde de 1,475'i zorlayan ons fiyatı şu sıralarda 1,472 dolar civarına doğru geri çekilmekte. Direncin kırılması durumunda 1,482 -1,492 dolar seviyeleri onsun yeni hedef noktaları olkacaktır. Geri çekilmelerde ise takip edilmesi gereken seviye 1,465 dolar seviyesi olacaktır.