Altın fiyatı Fed'in faiz kararından sonra yükselmesi beklenirken düşüş gösterdi. Bunun sebeplerini önceki altın analizimiz içerisinde paylaşmıştık ve altında 1485 dolar seviyesinin önemini de vurgulamıştık. Tepki beklediğimiz seviye olan 1,485 dolara kadar gerileyen ons altın buradan toparlanarak yükselişe geçti.

Bugün haftanın son işlem günü. Dolayısı ile volatilitenin yüksek olmasını beklemekteydik ancak oldukça durgun bir altın ile karşı karşıyayız. Gün içerisinde 1,507 dolar direncini zorlayan ons altın burayı kıramayarak 1,500 dolar altına geriledi. 1,502 dolar civarında fiyatlamalarını sürdüren ons altın için haftalık kapanış önemli olacak. 1,507 dolar üzerinde bir kapanış olumlu bir izlenim oluşturacaktır ancak en azından 1,500 dolar üzerinde kalması da olumlu sayılabilir.

Bizim altın beklentimizi değiştirecek önemli bir gelişme olmadığından hala düşüşleri alım fırsatı olarak görmeye devam etmekteyiz.  Ayrıca bugün Abd'nin İran ulusal bankasına yonelık açıkladığı yeni yaptırımlarda altın fiyatına pozitif etki edecek bir gelişme olarak görülebilir. Her ne kadar ilk anda bir etki etmemiş olsa da günün devamında veya önümüzdeki hafta altını yukarı itebilecek sebepler arasında yer alabilecektir.

 

Fed'in faiz kararı sonrasında ons altın fiyatının 1,484 dolar seviyesine kadar düşmesi ve buradan dönüşün başlaması ile beraber altında teknik olarak da yukarı yönlü bir ivmelenme yaşandı. Bugün için 1,507 dolar üzerinde yapılabilecek bir haftalık kapanış önümüzdeki hafta bizi 1,520 dolar üzeri hareketlere ulaştırabilecektir.