Sonunda piyasaların merakla beklediği Fed gecesi gerçekleşti. Dün Fed'in faiz açıklamasıi Fomc açıklamlaarı ve Başkan Powell'ın açıklamaları vardı. Abd Merkez Bankası Fed beklentilere paralel olarak faiz oranlarını değiştirmedi. Zaten faiz oranlarını değiştirmesini beklemediğimizi vurgulamıştık. Ancak vurgulamış olduğumuz bir başka nokta ise Fed'in faiz indirimine soraki toplantılar için vurgu yapmasıydı ki bu dün toplantıda vurgulandı. Fed'in hamle yapma konusunda sabırlı davranacağına dair önceki toplantılarda yer alan sabırlı ifadesi çıkarıldı ve gerektiğinde Fed'in faiz indirimine gieceğine vurgu yapıldı.

Fed toplantısı sonrasında 31 Temmuz toplantısında Fedin faiz indirme ihtimali %100 olarak anketlerde görülürken bu durumda dolar endeksine satış getirdi. Fed öncesi 5,83 civarına kadar gevşeyen dolar tl paritesi de 5,78 seviyesine kadar düşüşünü sürdürdü. Şuan için de bu seviyelerden işlem gören dolar tl paritesi için Fed gecesi geride kaldı ancak Abd ile Türkiye ilişkilerine dair gelebilecek açıklamalar, Trump'ın yaptırım sylemlerinin arkasının doldurulması önümüzdeki günlerde sıkıntı oluşturabilir. Fed açıklamaları TL yi destekler nitelikte gerçekleşti ancak yine de içeride seçim süreci, S-400 alımı ile ilgili oluşabilecek problemler gündemde kalmaya devam ediyor.

Dün yaşanan düşüşler ile beraber dolar kurunda teknik göstergeler uzun bir aradan sonra aşağı doğru dönmüş durumda. Aslında seçim süreci ve Abd ile S 400 e dair oluşabilecek problemler gündemde olmasa rahat bir şekilde 5,666 seviyesine dopru geri çekilme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu belirtebilirdik ancak olası riskleri de değerlendirmekte ve tedbirli olmakta fayda olacaktır diye düşünüyoruz.