Evet arkadaşlar bu yıl için en karlı yatırım aracı olarak gördüğümüz altın sonunda güzel hareketlerine bir yenisini daha ekledi. Dün ki Fed toplantısından faiz indirim kararı çıkmadı ancak altın için bir sonraki toplantıda faiz indirme ihtimalinin artması bile yeterli olacaktır demiştik öyle de oldu. Fed'de faiz kararı 9 a karşı 1 oyla alındı. 1 oy faiz indirimi yönünde Fed'in etkin ismi Bullard tarafından verildi. Bu durum ve Powell'ın yaptığı açıklamalar Fed'in faiz indirimini ciddi ciddi gündeme aldığını gösterdi. Durum böyle olunca da altın fiyatları yükseldi ve ons altın dün gece 1,390 dolar seviyesinin üzerini test etti.

Şu sıralarda ons altın fiyatı 1,375 dolar civarında seyretmekte. Dün ve önceki günlerde yapmış olduğumuz analizlerde Fed'in faiz arttırma ihtimalinin artması en çok japon yeni ve altına fayda sağlar demiştik ki öyle de olduğunu gözlemliyoruz aslında. Usdjpy uzun bir aradan sonra ilk kez 10,7,50 seviyelerine kadar geri çekildi. Altın ile korelasyon içerisinde hareket eden Jpy den de destek bulan ons altın fiyatı da dün en çok kazandıran yatırım araçlarının başından geliyordu.

 

Ons altında olası geri çekilmelerde 1,359 seviyesi oldukça öneml. Bu seviye altına gelmediği takdirde ons altın fiyatı yeniden 1,393 dolar seviyesine doğru çıkışlarını sürdürebilir. Yuarı da 1,413 ve 1,425 dolar seviyelerinde yer alan hedef noktalarına doğru çıkışlarını sürdürmek isteyecektir. Ancak 1,359 seviyesi altında gelebilecek kapanışlar ons altında yeniden 1,320 dolara doğru bir düşüş yaşanma ihtimalini de gündeme getirebilecektir. Özellikle Çin ile Abd arasında gerçekleşebilecek bir ticaret anlaşması altın fiyatında gerilemeye neden olabilir. Bunun dışında altın fiyatında pozitif seyir teknik açıdan devam etmektedir.