Dolar kurunda geçtiğimiz hafta yaşanan hareketler sonrasında yeni haftaya da benzer bir fiyatlama ile başladık. Kurda sabah saatlerinde yaşanan yükseliş akşam saatlerine doğru yerini yeniden düşüşe bıraktı ve sabah 6,10 seviyesini zorlayan kurun akşam saatlerinde yeniden 6 lira seviyesine kadar gerilediğini izledik. Şu sıralarda 6,02 seviyelerinde fiyatlanmakta olan kur için bu hafta fiyatlamaları etkileyebilecek önemli gelişmeler bulunuyor.

Dolar kurunda bu gece saat 2'de Fed Başkanı Powell'ın konuşmaları takip ediliyor olacak. Ayrıca Abd'de yarın Rosengren konuşması ve mevcut ev satışları verileri günün diğer önemli verileri olarak takip edilecek. Diğer taraftan Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin sonlandığına ve bir anlaşma olmayacapına dair iddialar gün yüzüne çıkmış durumda. Ayrıca Google'ın Huawei marka cep telefonlarına desteğini çektiğini açıklaması da Çin'in sabrını taşıran son gelişme oldu. Ve Çin tarafı son sözün söylenmediğini belirterek Çin'in ticaret savaşı istemediğini ancak bir savaş olacaksa bundan korkulmadığını açıklaması da ticaret savaşlarının fitilini alevlendirecek gibi görünüyor.

Dolar kurunda teknik göstergeler aşağı yönlü hareketi destekliyor. Ancak dünya piyasalarında yaşanan gelişmeler tekniğin önünde duran en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor. Kurda yaşanan düşüşler genellikle 5,99 seviyesinde tıkanırken doların bu seviye üzerinde tutunması halinde yeniden 6,08 üzerini deneme görüntüsü devam ediyor. Bir süredir devam eden bu bant hareketinin dışına çıkılması halinde ise dolar tl paritesinde fiyatlamalar hız kazanabilir gibi görünüyor.