Ons altın fiyatlarında günlerdir hatta haftalardır yukarı yönlü beklentilerimizi vurgulamaya devam etmekteyiz. Altın da bizleri yanıltmamayı sürdürüyor. Yne dün iin vermiş olduğumuz hedef noktası 1,342 dolar seviyesine ulaşıldı ve asya seansında bu seviyenin üzeri de test edilmiş görünüyor. Şu sıralarda ise yeniden 1342 dolar civarına çekilen bir ons paritesi var karşımızda.

Abd ile Çin arasında bir türlü gerçekleşmeyen ticaret anlaşmaları, Trump'ın duvar inşaatında ısrar etmesi ve bunun olumlu karşılık bulmaması, Brexit konusunda yaşanan belirsizlikler eklenince piyasalarda bir güvenli liman arayışı başlamış oldu. Yine büyüme beklentilerinin düşmesi de yatırımcıları güvenli liman arayışına iterken her zaman güvenli liman özelliklerini dile getirdiğimiz Japon Yeni ve Altına gözler çevrildi. Ancak Boj tarafından düşürülebilmek adına bir çok adım atılan Japon Yeni'ne yatırım yapmaktansa altına yatırım yapmak yatırımcılara daha mantıklı geldi ve bu nedenle altında hızlı bir yükseliş yaşadık. Zaten 1,327 dolar seviyesinin aşılması altın için hızlı bir yükselişi beraberinde getirebileceğini de vurgulamıştık.

Diğer taraftan saat 22:00 de açıklanacak olan Fomc toplantı tutanakları bugün için altında hareketliliğe neden olabilir. Buradan doları destekleyici açıklamaların gelmesi halinde altında satış baskısı oluşabilir. Tersi yönde açıklamalar ise altında devam eden pozitifliğe katkı sağlayacaktır.

4 saatlik ons grafiğini incelediğimizde bugün için altında yukarıda 1,347 dolar seviyesini izliyor olacağız. Bu seviyenin aşılması halinde 1,350 dolar üzerine doğru hareketlerin yaşanması beklenebilir. Olası geri çekilmelerde ise takip edeceğimiz seviyeler 1,338 dolar ve 1,328 dolar olacaktır. Özellikle 1,328 dolar seviyesinin altında ciddi bir destek noktası olabileceğini vurgulamakta fayda var. Yükselişte direnç olarak çalışan bu seviye üzerinde fiyatlamaların kalması ve bu seviye üzerinde haftalık kapanış yapılması altın için kısa ve orta vadede senaryoların daha da olumluya döneceği anlamına gelecektir.