Dolar kurunda geçtiğimiz haftadan bu yana belirttiğimiz yukarı yönlü hareket etkili olmayı sürdürüyor. 5,84 seviyesinin kırılmasıyla birlikte başlayan yükseliş dalgasıyla beraber 5,92'li seviyelere ulaşmış durumdayız. Gece saatlerinde Trump'ın temsilciler meclisinde azledilmesine dair karar alındı ancak Senato'da Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olması nedeniyle azil gibi bir somnuç yaşanma ihtimalinin oldukça düşük olduğu biliniyor. Bu nedenle de piyasalara fazla bir etkisi olmadığı söylenebilir.

Dolar kurunda şu sıralarda 5,92 seviyesi üzerinde fiyatlamalar devam ediyor. TCMB faiz kararı sonrasında yaşanan düşüşlerin alım fırstaı olarak değerlendirilebileceğini vurgulamıştık. Öyle de oldu ve 5,67 seviyesine doğru gerileyen kur tarafında toparlanma başladı. Dirençlerin kırılmasıyla beraber hızlı gerçekleşen yükseliş hareketi sonrası kur dün 5,92 seviyesini de aşmayı başardı.

Bugün Abd'de Philadelphia Fed imalat endeksi, cari hesap, devam eden işsizlik başvuruları ve mevcut ev satışları gibi önemli veriler bulunuyor. u verilerle beraber dolar endeksinde yaşanabilecek hareketler kurda yükselişe katkı mı sunacak köstek mi olacak izleyeceğiz. Ancak dolar kurunda yükseliş dolar endeksinden ziyade Türkiye'nin reel faiz oramı ve Abd'nin Türkiye'ye karşı yaptırım konusunda atabileceği adımlara odaklanmış durumda. Bu nedenle daha çok Abd'den gelebilecek haber akışlarına odaklanmakta fayda var. Ayrıca Libya'ya asker gönderme ihtimali de bulunurken orada nasıl bir sonuç alınacağı da piyasalarda hafifte olsa endişe kaynağı olmayı sürdürüyor.

Dolar kurunda teknik olarak yukarı yönlü hareketler destekleniyor. Haber akışlarının da desteklemeyi sürdürmesi halinde kur tarafında yükselişler etkili olmaya devam edebilir. Bu durumda takip etmemiz gereken seviye 5,94 seviyesi olacaktır. Bu seviyenin aşılması dolar kurunda yeni bir hikaye oluşmasına neden olabilir ki bu durumda 5,976 direnci hedef noktamız haline gelecektir. Gün içerisinde 5,916 seviyesi denge noktası olarak görülebilir. Buranın altında 5,883 seviyesine doğru geri çekilmeler izlenebilecekken, bu seviye üzerinde kalındıkça 5,94 seviyesine doğru ataklar görme şansımız yüksek oalcaktır.