Altın fiyatlarında sakin bekleyiş devam ediyor. 1,470 dolar ile 1,480 dolar aralığında gidip gelen ons altın fiyatı 10 dolarlık bir bant içerisinde hareketlerini sürdürüyor. Aşağıda 1,469 doların kritik bir direnç olduğunu ve yukarı yönlü hareketlerin kalıcı olabilmesi için bu seviye altına inilmemesi gerektiğini hafta başından bu yana söylemekteyiz. Ons altın zaman zaman bu seviyeye doğru geri çekilmeler yaşamış olsa da, toparlanmayı bildi ve yeniden 1,480 dolar barajına doğru ilerledi. Ancak henüz 1,480 dolar seviyesini de aşabilmiş değil.

Bugün Abd'de açıklanacak veriler ons fiyatına direkt etki edebilecek türden öneme sahip değiller. Ancak yine de Fed'in verilere bu kadar önem verdiği bir dönemde her ekonomik veriye dikkatle yaklaşmakta fayda olacaktır. Abd'de açıklanacak bugün ki veriler içerisinde Philadelphia Fed imalat endeksi, cari hesap, devam eden işsizlik başvuruları ve mevcut ev satışları gibi veriler dikkat çekiyor.

Altın tarafında teknik görünüm aşağı yönlü kalmayı sürdürüyor. Ancak destek seviyesi üzerinde tutunmayı başaran da bir ons altın var. Haftalık kapanış bu hafta için oldukça önemli olacak. Yarın ons tarafında 1,482 dolar üzerinde bir kapanış yapılması halinde yıl sonuna yaklaştığımız günlerde altın pozitif bir hava içerisine girebilir. Ancak aşağıda 1,469 dolar altında kapanışlar gelmesi halinde ons tarafında yıl başına daha düşük seviyelerde girme ihtimali artmış olacaktır.