Piyasaların merakla beklediği Fed'in faiz kararı dün akşam açıklandı. Beklentiler dahilinde 25 baz puanlık bir faiz indirimine giden Fed, bu kararı 7'ye karşı 3 oy ile aldı. 2 üye faiz indirimine gerek olmadığını belirtirken 1 üye ise faiz indiriminin 25 değil 50 baz puan olması gerektiğini savundu ve karara muhalefet etti. Yani toparlayacak olur isek 8 üye faiz indirimini desteklerken 2 üye faiz indirimi yapılmasına karşı çıktı diyebiliriz.

Karar sonrası kameralar karşısına geçen Powell'ın açıklamaları tkaip edildi. Powell'ın yapmış olduğu açıklamalar sonrasında bir sonraki toplantı için faiz indiriminin devamı gelir mi sorusunun net cevabı bulunabilmiş değil ancak hafifte olsa şahin algılanan bir konuşma olduğu uzmanlar tarafından belirtildi.

Sonuç olarak baktığımızda dün %67'ye  %32 olan faiz indirim ihtimalinin gerçekleşmesi genel anlamda olumlu oldu diyebiliriz. Zaten beklentimiz de bu yöndeydi ve bunun fiyatlamaların içerisinde olduğunu 25 baz puanlık faiz indiriminin piytasa tarafından zaten beklendiğini bu nedenle de aşırı bir hareketliliğe neden olmayacağını belirtiyorduk. Öyle de oldu aslında. Dün Fed öncesi 5,68 civarında fiyatlanan dolar kuru bugüne de aynı seviyelerden başladı.

Bugün Türkiye para politikası toplantısının özeti açıklanacak. Ayrıca ABD'de mevcut ev satışları ve Philedelpia Fed İmalat Endeksi verileri piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. Dün ki faiz kararına Trump anında cevap verdi ve  Fed Başkanı Powell'da ne cesaret, ne sağduyu ne de vizyon var diye konuştu. Bugün de eleştirilerine devam eder mi,faiz kararı ile ilgili yeni bir değerlendirme yapar mı, piyasalar o tarafı da takip ediyor olacaktır.

Dolar tl paritesinde aşağıda 5,64 yukarıda ise 5,74 seviyesi artık önplana çıkacak seviyeler olacaktır. Abd'den gelen faiz indirimi ile berbaer TCMB'den de bir sonraki toplantıda faiz indirimi ihtimalinin artış göstermesi piyasada  bir karışıklığa sebep olabilir. Bu nedenle yabancı yatırımcıların nasıl pozisyon alacğaı oldukça önemlidir. Dolar kuru 5,64 altında kalıcılık sağlayamaz ise bandın üst noktası 5,74' e doğru yükselişler yaşanması olası olacaktır. 5,64 seviyesinin aşağı yönlü kırılması halinde ise dolar kurunda satışlar hız kazanabilir.