Piyasaların merakla beklediği Fed'in faiz kararı dün akşam açıklandı. Abd Merkez Bankası Fed, beklentilere paralel olarak 25 baz puanlık bir faiz indirimi yaptı. Faiz indirim kararı kararı 7'ye karşı 3 oyla alındı. 2 üye faiz indirimine gerek olmadığını belirtirken 1 üye ise faiz indiriminin 25 değil 50 baz puan olması gerektiğini savundu ve karara muhalefet etti.  50 puanlık faisz indirimi isteyen kişi ise tahmin edebileceğiniz gibi Bullard oldu. Bullard Trump'a yakın görüşleri ile biliniyordu. Yani toparlayacak olur isek 8 üye faiz indirimini desteklerken 2 üye faiz indirimi yapılmasına karşı çıktı diyebiliriz.

Kararla ve karar sonrasında Powell'ın ekranlarına karşısına geçmesiyle beraber, ons tarafında bir satış yaşandı. Aslında dün ons da olması gerekenı vurgulamıstık. 1,507 dolar üstünde tutunması lazım diye belirttiğimiz altın bir türlü bu seviye üzerinde kalmayı başaramadı ve teknik oalrak görünümün aşağı yönlü kalmasını sağladı. Fed'in faiz indirimi de çare etmedi ve ons bir önceki hafta gördüğü dip nokta olan 1,485 dolar seviyesine geriledi. Günlerdir analizlerimiz içerisinde bu seviyenin önemine dikkat çekmekteyiz. Aşağıda 1,507 altında 1,485 dolara kadar düşüşler mümkün ve bu seviye kırılabilirse 1,470 dolara kadar gevşeyecek bir ons da izleyebiliriz diye belirtmekteydik. Şimdi ise onsun buradan bir tepki verip veremeyeceği oldu. Aslında ons altın yukarı yönlü bir tepki vermiş durumda ve şuan 1,490 dolar üzerinde ancak bunun geçerli bir hareket olması ve tepkiden ibaret kalmaması için ,500 dolar üstüne atması oldukça önemli bir detay olacaktır. 

Sonuç olarak dün Abd'de faizlerin indirilmeyeceğine inanan bir kesim de bulunuyordu. Ancak faiz oranları 25 baz puan geri çekildi ve piyasaya piyasa beklentisi verildi. Tabi Trump'ın isteği dfaha fazla faiz indirimiydi. Bunu gerçekleştirmeyen Fed'e yine eleştirilerde bulunan Trump, Powell'ı vizyonsuz ve cesaretsiz olarak nitelendirdi. Powell ise sunumunda konunun dile getirilmesini, siyasetçilerin söylemlerine cevap vermiyoruz. Biz bağımsız bir kurumumuz şeklinde cevap vererek geçiştirdi.

Diğer taraftan Trump'ın 48 saat içerisinde İran'a karşı olan yaptırımları açıklayacağını belirtmesi o tarafta da bir beklenti oluşturmuş durumda. Arabistan'da yaşanan ve petrol fiyatlarının hareketlenmesine neden olan saldırıdan İran'ı sorumlu tutan Suudiler ve Abd ne gibi tedbirler açıklayacaklar merak ediliyor olacak. Yine İran'ın bu tedbirlere karşılık yanıtı da piyasalar tarafından izleniyor olacaktır.

Ons altın fiyatı şu sıralarda 1,490 dolar üzerinde fiyatlamalarını sürdürüyor. Günün devamında aşağıda 1,485 dolar seviyesi destek noktası olarak öne çıkarken yukarıda belirleyici seviyemiz ise ,507 dolar olarak gözüküyor. Bu seviyenin kırılabilmesi halinde altında sert alışlar gelebilir ve 1,535 dolar seviyesine doğru bir yükseliş gerçekleşebilir. ANcak 1,507 doların geçilememesi halinde ons altında teknik olarak negatif görünüm devam edecektir.