Dolar tl paritesi haftaya sakin bir başlangıç yaptı. 5,58 civarından güne başlayan dolar kurunda yukarı da 5,63 seviyesi direnç bölgesi olarak takip edilmeye devam edecek. Geçtiğimiz hafta Arjantin'de yaşanan olaylar nedeniyle Fitch ve S&P Arjantin'in kredi notlarını indirdi. Bu durumun Arjantin ekonomisine ve Türkiye'nin'de içinde bulunduğu EM ülkelerine etkileri de piyasalar tarafından takip ediliyor olacak. Ancak Türkiye'nin kredi notları zaten yatırım yapılabilir seviyede olmadığı için Türk Lirasını çok da olumsuz etkileyebilecek bir habermiş gibi gelmedi bizlere.

Bugün saat 10:00'da Türkiye perakende satışlar verisi açıklanacak. 12:00'de ise Avrupa tüfe verisi piyasalar tarafından izleniyor olacak. Abd kanadında da ise önemli bir veri akışı bulunmuyor. Ancak yine Başkan Trump'ın yapabileceği açıklamalar yatırımcılar tarafından takip edilmelidir. Trump'ın yapmış olduğu açıklamalar zaman zaman ekonomik verilerin çok daha önüne geçen fiyatlamalara neden olabilmektedir.

İçeride ilk teklifte memur sendikaları ile anlaşma sağlanamamıştı. Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için yüzde 3+3 zam ve enflasyon farklarını içeren yeni bir teklifte bulundu. Buna karşılık sendikalardan gelen yanıt bekleniyor.

Dolar kurunda olası geri çekilmelerde takip edeceğimiz destek seviyesi yine 5,545 olmaya devam ediyor. Bu seviyenin kırılması ile beraber öncelikle 5,52, sonrasında ise 5,48 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanması söz konusu olabilecektir. Yukarıda ise 5,601 lira seviyesinin aşılmasıyla beraber 5,637 seviyesi zorlanmak istenebilir. 5,637 seviyesinin yukarı yönlü kırlması kurda yükseliş hareketini hızlandırabilir.