Altın fiyatları için beklentilerimize paralel hareketler etkili olmaya devam ediyor diyebiliriz. Bunu demeye hakkımız olduğunu düşünüyoruz çünkü günlerdir de belirttiğimiz gibi daha dün ki analizimiz içerisinde altın tarafında yaşanacak düşüşlerin bundan sonra alım fırsatı olarak görülmesi gerektiğine vurgu yapmıştık. Dün altın fiyatı 1,414 dolara kadar gerilemiş ve buradan verdiği tepki le 1,425 dolar üzerine yükselmişti. Abd'nin İran ihasını düşürdüğüne dair gelen haberlerle birlikte yükselişini sürdüren ons altın gece asya seansında 1,453 dolar seviyesine kadar yükselişlerini devam ettirdi. Şu sıralarda ise altın 1,440 doların hemen üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. 

Ons altın fiyatı için ekonomik takvimde fiyatlamaları etkileyebilecek bir veri bulunmuyor. Abd Başkanı Trump ile İran yetkililerinden gelecek açıklamalar önümüzdeki saatlerde ons altın fiyatı üzerinde etkili olabilir. Zira İranlı yetkililer Trump'ın insansız hava aracını düşürme iddiasını yalanladı. Önümüzdeki saatlerde gelecek yeni değerlendirmeler ons üzerinde etkili olabilecektir.

Dün ki ons altın analizi içerisinde hem temel olarak hem de teknik olarak yukarı yönlü hareketin desteklendiğini belirtmiştik. Bu nedenle de düşüşleri alım fırsatı olarak görmenin doğru olacağını vurgulamıştık. Öyle de oldu ve yükseliş devam etti. Şu sıralarda 1,445 dolara yakın fiyatlamalarını sürdüren ons altın gün içerisinde yaşanabilecek geri çekilmelerde 1,438 dolar seviyesini destek yapmak isteyebilir. Bu seviyenin kırılması halinde ise 1,425 dolar noktası destek noktası olarak izlenebilir. 1,438 dolar üzerinde altının tutunabilmesi halinde 1,454 ve 1,475 dolar seviyelerine doğru çıkışların devamı beklenebilecektir.