Dolar tl paritesinde dün devam eden düşüş trendi, sabah saatlerinde gelen bir haber akışı ile sonlandı. Trump'ın Türkiye'ye yönelik zaten bozuk olan Türkiye Ekonomisine 3 farklı yaptırım çeşidi uygulama ihtimalinin dillendirilmesi ile dolar sabah saatlerinde bir anda 5,91 üzerine yükseldi.

Önceki analizlerimizde dolarda 5,935 seviyesinin aşılamaması ile beraber 5,85 ve 5,805 seviyelerine doğru bir geri çekilme beklentimiz oluştuğunu belirtmiştik. Ancak yine teknik göstergelerden ziyade haber akışı kaynaklı gelişmelerin fiyatlamalara daha fazla etki edebileceğini de vurgulamıştık. Ntekim düşüş beklentimiz gerçekleşti ve ,82 seviyesinin altı test edildi. Hedef noktamıza oldukça yaklaşmışken Abd'den gelen haberler bir anda doları yukarı çevirdi.

Bugün ekonomik takvimde Fed'in faiz kararı yer alıyor. Sonrasında ise başkan Powell'ın açıklamaları piyasa tarafından takip edilecek. Fed'in faizlerde değişiklik yapması beklenmezken vereceği mesajlar önem arazediyor olacak. Ayrıca Fed sonrası muhtemelen Trump'da bir değerlendirmede bulunacaktır. Son günlerde oldukça sert eleştirdiği Fed kararlarını nasıl değerlendireceği de merak konusu olacaktır.

Şu sıralarda 5,86 civarında fiyatlanmakta olan kurda bugün takip edilecek seviye 5,872 seviyesi olacaktır. Bu seviye üzerinde hareketlerde 5,93 üzerine doğru çıkışlar mümkün olabilir. 5,932 seviyesinin aşılamaması halinde ise yeniden bant içine dönüş beklenebilir. Akşam ki Fed toplantısı sonucunda ortaya çıkacak görüntü dışında Abd'den S400 ile alakalı yaptırım haberleri gelmeye devam ederse onlarda kurda baskı oluşturabilecektir.