Ons altın için günlerdir, hatta haftalardır hedef noktasının 1,327 dolar seviyesi olduğunu grafiklerimiz eşliğinde vurguluyorduk. Sonunda dün itibari ile 1,327 hedef noktasını görmüş olduk. Ons altın fiyatı için 1,327 dolar seviyesi kritik bir öneme sahip. Çünkü bu seviyenin aşılması yeni bir trend başlangıcı anlamına gelebilir. 1Bu nedenle 1,327 dolar ons altın önündeki en önemli bariyer konumunda bulunuyor.

Abd ile Çin'in devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin olumlu açıklamalar gelse de somut olarak bir sonuç çıkmaması altını bir miktar desteklemeye devam ediyor. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Boj'un baskıları ile değer kaybeden Japon Yeni, altın üzerinde de baskı oluşturabilir. Bildiğiniz üzere ons altın ve Japon Yeni iki korele yatırım aracı olduğu için birbirinden etkilenebilir ancak bu dönemde bu korelasyon bir miktar azaldığı gözlenmektedir, yine de tedbirli hareket etmek faydalı olacaktır.

Ons altın fiyatı için bugün Fomc üyelerinden Mester'ın konuşmaları önemli olabilir. Özellikle para ve faiz politikasına yönelik açıklamalar yapması beklenen Mester'ın faiz arttırımları devam edecek mi sorusuna bir cevap vermeyeceği takip edilmelidir. Ons altın grafiğini incelediğimizde pozitif yönlü hareketlerin devam ettiğini görüyoruz. 1,327 hedef noktamıza ulaşan altın fiyatı için bu seviye üzerinde ise 1,334 ve 1,342 dolar seviyeleri ön plana çıkıyor. Ons altın fiyatının 1,327 dolr altında kalması halinde ise 1318 dolr ve 1,312 dolar destek seviyeleri takip edilebilir. Ons altın tarafında 1,305 dolar üzerinde kalındığı sürece ykarı yönlü isteğin devam edeceğini düüşünüyoruz.