Dolar tl paritesinde geçtiğimiz hafta 5,84 üzeri gelen kapanışlar sonrası artık yukarı hareketin daha ihtimal dahilinde olduğunu belirtmiştik. Kur tarafında 5,84 üzeri kapanışlar dün bizi 5,886 direncine götürürken bu sabah itibari ile bu direncinde kırıldığını görmüş olduk. Tabi bunda Türkiye'ye yaptırımları da içeren 2020 savunma bütçe tasarısının Abd'de senatoda kabul edilmesi de etkili oldu. 

Dolar kuru şuan itibari ile 5,90 seviyesinin hemen üzerinde işlem görmekte. Abd'de geçen tasarıyı Trump'ın onaylayacağı düşünülüyor. Bu da Türkiye'nin hem F-35 alımında hem de Rusya ile Türk Akım projesinde bazı sıkıntılara neden olabilecek gibi duruyor. Bugün Avrupa'da Lagarde'ın açıklamaları ve tüfe verisi, Abd tarafında ise ham petrol stok verileri takip ediliyor olacak. 

Kur tarafında 5,90 üzerinde 5,915 lira seviyesine doğru yükselişler devam edebilir. Buranın kırılabilmesi halinde ise 5,943 seviyesine doğru ataklar görme ihtimalimiz artacaktır. Dolar tl paritesi için 5,94 üzrinde kalıcılık sağlanması halinde hikayenin boyutu farklılaşabilir. Bu nedenle yükselişin devamı halinde 5,94 civarı kritik bir denge noktası olacak gibi görünmektedir. Aşağıda ise geri geri gelişlerde 5,882 seviyesi destek konumundadır. Buranın üzerinde kalındığı sürece geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir.