Dün Pence ve Erdoğan görüşmesinden bir anlaşma kararı çıktı. Hem ABD tarafı hem de Türkiye istediğini bu anlaşma ile elde etmiş oldu. Bu anlaşmaya göre YPG'li teröristler 5 gün içerisinde 32 km'lik bölgeyi terk edecekler. Bu süre içerisinde Türkiye operasyona ara verecek. Gelen haber sonrası Trump, Erdoğan'a teşekkür etti. Erdoğan'da Trump'ın twitine twitter hesabı üzerinden yanıt verdi. Terör unsurlarından kurtulduğumuzda çok daha fazla insanın hayatı kurtulmuş olacak dedi.

Sonuç olarak oldukça olumlu bir gelişme olarak kabul edilebilir. Hem siyasi açıdan hem de ekonomik açıdan Türkiye buradan istediğini alarak çıktı ve gerektiğinde savaşmaktan geri adım atmayacağını da tüm dünyaya duyurmuş oldu. Gelen anlaşma haberi sonrasında dolar kuru 5,82 seviyesinin altını test etti. Sonrasında yeniden 5,86 seviyelerine kadar yükselen kur sabah saatlerinde yine 5,82 seviysi altında fiyatlanıyor. Artık bugün piyasaların açılması ile beraber kur tarafında da satışların devamı bekleniyor. Çünkü hem Brexit anlaşması hem de Çin ile Abd'nin ticaret anlaşması yolunda ilerliyor olması yurtdışı piyasalarda pozitiflik oluştururken biz harekat nedeni ile negatif ayrışmıştık. Bu nedenle gün içerisinde borsa tarafında sert yükselişler kur tarafında da geri çekilmeler bekliyoruz.

Kurda 5,83 altında kalındıkça aşağıda ilk hedef noktası 5,78 civarı olacaktır. Gün içerisinde bu seviyeye doğru bir geri çekilme mümkün görünmekte. Buranın kırılması ise bize 5,71 seviyelerine doğru yeni bir düşüş dalgası ile başbaşa bırakabilir. Tabi bu sırada Avrupa ve Abd'den bu anlaşmaya ilişkin gelecek açıklamalarda  son derece önemli olacaktır. Bu nedenle amnlık piyasa takibi yapmak dolar kurunda hareketleri tahmin edebilmek açısından önemlidir.