Beklenen gün geldi çattı. Piyasalar bir süredir merakla beklenen Fed'in faiz toplantısını bu gece karşılayacak. Bu faiz toplantısını diğerlerinden ayıran en önemli özellik belirsiz bir faiz toplantısı olması. Yani Fed'in faiz indirimi yapmasını bekleyen bir kitle var ve çoğunluktalar ancak son gelen ekonomik verilerin olumlu olması bazı yatırımcıların fikrini değiştirmiş durumda. Bundan bir ay öncesine kadar Fed'den bu toplantıda 25 baz ouanlık faiz indirimi %90 üzerinde iken şuan ki market verilerine göre bu oran %65 -35 civarına kadar geri çekilmiş durumda. Yani Fed faiz indirecek mi bu sorunun cevabı net değil. Peki indirirse ne olur indirmezse ne olur ?

Eğer bu akşam Fed faizleri 25 baz puan indirirse bu piyasaalrın beklediği bir gelişme olduğundan etkileri pozitif olur. Borsaların yukarı gitmesi dolar tl paritesinin gevşemesi beklenir. Küresel piyasalarda değer kaybeden dolar TL karşısında da 5,65 lere doğru geri çekilme içine girebilir.

Eğer Fed piyasa beklentilerini karşılamaz ise bu durumda doların küresel piyasalarda artışı kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda dolar tl paritesinde de yükseliş beklenir. Fed'in ayrıca atabileceği extra para politikası adımları da bu durumda önem kazanacaktır. Tabi Trump'ın bu karara vereceği  tepki de doları hareketlendirebilecektir.

Teknik olarak aşağı yönlü seyrin sürdüğü dolar tl paritesinde gün içerisinde 5,742 seviyesi kritik öneme sahip olacaktır. Olası yükselişlerin bu seviye altında kalışı kurda 5,64 seviyesine doğru geri çekilmelerin yolunu açabilir. 5,74 seviyesinin kırılması ise yukarı hareketi hızlandırabilecektir.