Altın fiyatları yaklaşık olarak 10 gündür yatay ve kısmen aşağı yönlü bir görünüm içerisinde. Zaman zaman 1,510 dolar üzerini deniyor olsa da henüz bir kalıcılık sağlayabilmiş değil. Bugün hem piyasaların hem de altın yatırımcılarının merakla beklediği bir gelişme gerçekleşecek ve Fed faiz kararını açıklayacak. Bu karar ons altın için bir kırılma nedeni olabilecektir. Bu bakımdan dikkatli takip edilmesi gerekir. Faiz kararı dışında gelecek açıklamalar ve Başkan Powell'ın soru cevap kısmında vereceği bilgiler, piyasalara bu bağlamda yön verebilecektir.

Bir süredir 1,500 dolar çevresinde dolanan ons fiyatında artık gözler tamamen Fed'e çevrilmiş durumda. Son dönemde ABD'de açıklanan ekonomik verilerin olumlu gelmeye başlaması acaba Fed faiz indirmeyebilir mi sorusunu gündeme getirdi. Çünkü öncesinde Fed'in 25 baz şuanlık faiz indirimine kesin gözü ile bakılmaktaydı. Şimdi Fed'in bir seçim yapması gerekiyor. Ya piyasaların ve Trump'ın istediği faiz indirimini yapacak ya da hem piyasaları hem de Trump'ı karşısına alacak. Beklentimiz hala 25 baz puanlık bir faiz indirimi yönünde ama olmazsa da şaşırmayız çünkü son günlerde faiz indirme olasılığı ciddi oranda düşüş gösterdi.

 

Ons altında bu akşam bir kırılma yaşanma ihtimali bulunuyor. Fed'in faiz indirimine gitmemesi halinde uzun bir süredir 1,500 dolar etrafında fiyatlanan ons altında 1,470 dolar seviyelerine doğru sert bir geri çekilme yaşanabilir.  Fed'in sunumda da şahin bir tutum kazanması ons altında satışları devam ettirebilir. Ancak Fed'in faiz indirimi yapması halinde ise bu durumda ons altında 1,520 ve 1,534 dolar seviyelerine doğru çıkışlar izlenme olaıslığı yüksek olacaktır. Fed kararları sonrasında teknik anlamda takip edilecek seviye ise 1,507 dolar seviyesi oalcaktır. Bu nokta altında kalındıkça negatif bu seviye aşılması halinde ise ons altın için teknik anlamda pozitif bir tablo ortaya çıkabilecektir.