Haftaya beklentilerin aksine sakin bir başlangıç yapan dolar kuru için 5,705 seviyesinin önemine 3 gündür değinmekteydik. Bu seviye etrafında fiyatlamalarını sürdüren kur dün sonunda 5,705 altına geriledi. Bu hareketle beraber 5,665 seviyesine doğru geri çekilmelerin de yolu açılmış oldu.

Yapmış olduğumuz analizlerimizde 5,705 altında gelecek saatlik kapanışlarda 5,665 seviyesinin hedef noktası olacağını vurgulamıştık. Dün yaşanan geri çekilmede dolar 5,774 seviyesine kadar geriledi. Pentagon'dan gelen Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığına dair açıklama sonrası kur bir miktar yükseldi ancak hala 5,705 seviyesi altında kalmayı sürdürüyor.

Bugün Abd'de imalat endeksi verileri takip edilecek. Bunun dışında önemli bir veri akışı yok. Abd'den ve Türkiye'den F-35 programından çıkarılma ile alakalı gelebilecek söylemler fiyatlamalar üzerinde belirleyici olabilir. Özellikle yaptırıma yönelik gelebilecek açıklamalar dolar kuru üzerinde etkili olabilecektir. Diğer taraftan Abd'de uzun bir süredir tutuklu bulunan Reza Zarrab'ın bu ay sonu Türkiye'ye dönemsi bekleniyor. Bu tutukluğun devam etmiyor olması da Halkbank için iyi bir haber oldu ve hisseleri de bir kaç gündür yükselişte. Borsa tarafında yaşanan toparlanmaya bakılırsa 5,69 civarında seyreden dolar kurunda yeniden 5,665 seviyesine doğru bir geri çekilme ihtimali ön plana çıkabilir. Ancak yine de açıklamaları takip etmekte fayda olacaktır.

Dolar tl paritesinde 5,69 civarında fiyatlamalar devam ederken, yükselişlerin devamı halinde 5,705 seviyesini takip ediyor olacaız. Bu seviyenin aşılamaması halinde 5,665 seviyesine doğru geri çekilmeler izleyebiliriz. Dolar kurunda 5,665 seviyesi altına inilmesi halinde ise satışlar hız kazanabilir. Bu durumda 5,62 seviyesine doğru düşüşlerin devam etmes, beklenir.