Altın fiyatlarında teknik göstergelerin aşağı yönlü hareketi desteklediğini hafta başından beri vurgulamaktaydık. Diğer taraftan da olası düşüşlerin alım fırsatı olabileceğini günlerdir analizlerimiz içerisinde belirtiyoruz. Dün beklentilerimize paralel olarak geri çekilmesini hızlandıran ons altın 1,400 dolar seviyesine kadar geriledi. Burada 1,398 doların önemine değinmiştik. Düşüşler buraya kadar devam etmesi de 2 dolar üzerine kadar devam etti. 1,400 dolar seviyesinden gelen tepki ile beraber oldukça hızlı bir yükseliş yaşandı.

1,400 dolar altına sarkabilecek düşüşlerin alım fırsatı olduğunu ve bu durumda 1,411 ve 1,425 dolar seviyelerinin hedeflenebileceğini vurgulamaktaydık. Öyle de oldu ve 1,400 dolar seviyesinden oldukça hızlı bir şekilde 1,4425 dolara kadar yükselen bir ons altın izledik.

Abd Merkez Bankası Fed'in 31 Temmuz'da gerçekleştirilecek olan faiz toplantısında faiz indirim beklentileri giderek artıyor. Bu durumda ons altına destek olmaya devam ediyor. Artık teknik görünümden ziyade Abd - İran, Çin - Abd ve Fed faiz kararı üçlemi içeriisnde fiyatlamaların belirlendii ons altında önümüzdeki günlerse volatilitenin daha da artması beklenebilir.

Ons altın fiyatlamalarında 1,420 dolar üzerinde kalınması halinde yukarıda 1,436 dolar seviyesine kadar yükselişin devamı beklenebilir. Aksi halde 1,408 dolar seviyelerine kadar bir düzeltme hareketi meydana gelebilecektir. Dün yaşanan sert yükselişle beraber teknik göstergeler de altın tarafında yukarı yönlü hareketleri desteklemeye başlamış durumdadır. Yani hem teknik olarak desteklenen hem de kısmen de olsa temel olarak destek bulan bir altın ile karşı karşıya olduğumuzu yeniden hatırlatmakkta fayda var. Bu sebeple ons altın tarafında yaşanacak her düşüşü alım fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz.