Altın fiyatlarında beklentilerimize paralel hareketler etkili olmaya devam ediyor. Dün ons altında 1,333,5 seviyesine doğru geri çekilmenin devamının gelebileceğini vurgulamıştık. Öyle de oldu ve altın fiyatları 1,333,2 puana kadar geriledi. Bu seviyeden gelen tepki alımları ile yeniden 1,340 dolara yükselene ons fiyatı şimdi ise bu seviye üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Ekonomik takvime bakıldığı zaman bugün için ons fiyatını yakından etkileyebilecek bir veri akışı bulunmuyor. Artık gözler tamamen yarın akşam gerçekleşecek olan Fomc toplantısına çevrilmiş durumda. Faizlerin değişmesi beklenmiyor olsa da faiz kararı açıklaması sonrasında Fomc basın toplantısında Powell'ın neler söyleyeceği piyasalar açısından önemli olacak. Bir sonraki toplantıda faiz indirimi ihtimalinin dillendirilmesi ons altın tarafında yükselişe neden olabilir. 

Teknik göstergelerin yükseliş yönlü hareketi desteklediği ons altın tarafında bu hafta teknikten ziyade açıklamaların etkili olacağı bir hafta olacağa benziyor. Bu durumda da yarın Fomc'den çıkacak başlıklar son derece önemli olacaktır. Dolar aleyhine gelebilecek açıklamalar ons altında yükselişi destekleyecektr. Dolar lehine yapılabilecek açıklamalarda ise altın fiyatlarında geri çekilmeler yaşanabilir. Bugün için ons altında yukarıda 1,344,5 dolar seviyesi takip edilecektir. Bu seviye geçilebilirse yeniden 1,348 ve 1,358 dolara doğru yükselişler etkili olabilir.