Altın fiyatlarında hareketli seyir bir kaç haftadır etkisini sürdürmeye devam ediyor. 1,347 dolardan başlattığı düşüşünü 1,281 dolarda sonlandıran altın yeniden 1300 dolar seviyesi üzerinde tutunma çabası içerisine girmiş durumda. Geçtiğimiz haftayı 1300 doların hemen üzerinde kapamayı başaran altın ons fiyat şu sıralarda 1300 dolar altında işlem görmekte.

Devam eden Brexit belirsizliği altın fiyatlarına beklenen pozitif katkıyı yapamamış görünüyor. Yine Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinden henüz bir sonuç çıkmaması da altını pozitif etkilemesi beklenen gelişmelerden ancak o taraftanda altına bir destek gelmiş değil. BOJ tedbirleri ile düşüşe geçen Japon Yeni dolaylı olarak altın fiyatlarının da baskılanmasına neden olmaya devam ediyor. 

Her ne kadar piyasalarda belirsizlikler olsa da henüz vix volatilite endeksi veya diğer adıyla endişe endeksi hareketlenmiş değil. Bu nedenle de bu belirsizlikler altına güvenli liman talebi ile alım olarak dönmüş durumda değil. Ekonomik takvime baktığımızda bugün için önemli bir veri bulunmuyor. Bu nedenle daha çok teknik göstergeler ön plana çıkabilir gibi duruyor. Yine Abd'den Çin ile ilgili görüşmelerin detaylarına ilişkin gelebilecek açıklamalar ve Fed üyelerinin ekonomiye yönelik değerlendirmeleri altın fiyatları üzerinde etkili olabilir.

Altın için şuanda teknik göstergeler hala yukarı yönlü kalmaya devam etse de onsun 1,302 dolar altında gerçekleşen fiyatlamaları bu görünümü negatife çevirebilir. Ons altın için bugün 1,302 dolar seviyesi oldukça önemli bir eşik olacak. Bus eviyenin aılamamsı düşüşün derinleşmesini sağlayabilir. Bu durumda 1,296 ve 1,292 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilecektir. Şu sıralarda 1300 doların hemen altında fyatlanan ons altın için düşüşlerin devamı halinde 1286 seviyesine kadar gerilemeler görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devam edebilmesi için ise 1302 direncinin geçilmesi gerekmektedir. Bu seviye üzerinde sırasıyla 1,305 dolar ve 1,313 dolar direnç noktaları hedef haline girebilecektir.