Dolar tl paritesinde 5,25 ile 5,32 aralığında devam eden fiyatlamalarda geçtiğimiz haftayı geride bıraktık Bugün şu sıralarda 5,28 seviyesi üzerinde fiyatlamalarını sürdüren dolar kuru için ekonomik takvimde önemli bir veri bulunmadığını söyleyebiliriz ki zaten bugün Abd'de piyasalar Washington'un doğum günü nedeniyle tatil olacak. Ekonomik takvimde önemli bir veri akışının bulunmuyor oluşu teknik hareketlerin Abd'den gelecek açıklamaların ön plana çıkabileceği anlamını taşıyor diyebiliriz.

Hafta sonunda Pence'in yapmış olduğu, Türkiye'nin S-400 alımına gönderme niteliğindeki açıklamalar Abd ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden bir çıkmaza girme ihtimalinin belirmesine az da olsa sebep olabilir gibi durmakta. Yani Abd net olarak Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasını istemiyor ancak Türkiye'de bu işin bittiğini ve yıl içerisinde teslimatlarını yapılacağını aynı netlikte belirtiyor. Durum böyle iken hangi taraf geri adım atacak ya da nasıl bir orta yol bulunacak izliyor olacağız.

Hafta sonunda dikkat çeken detaylardan bir tanesi ise San Fransisco Fed Başkanı Daly'nin yapmış olduğu açıklamalar oldu.  Mary Daly, ekonomik büyümede yavaşlamaya ve cansız enflasyona işaret etti.Konuşmasının devamında ABD'de bu yıl faizlerin artırılması  için neden görmediğini söyledi. Fed üyelerinden gelebilecek bu ve benzeri açıklamalar dolar endeksinde düşüşe neden olacağı için dolar kurunda da aşağı fiyatlamaların oluşmasını tetikleyebilir.

Dolar tl paritesinde yukarı yönlü hareketlerde önemli direnç noktası olarak bu hafta 5,34 seviyesi izlenecektir. Bu seviye yukarı yönlü hareketlerin kalıcılığı açısından oldukça önemlidir. Dolar kurunun 5,278 seviyesi üzerinde tutulması yükseliş yönlü eğilimi destekleyecekken, bu seviye altındaki fiyatlamalar ise dolar tl paritesinde yeniden 5,233 seviyesine doğru geri çekilmeleri muhtemel kılabilir.  5,23 seviyesinin altına kayabilecek fiyat hareketleri ise dolar tl de kısa vadeli bir satış trendini de beraberinde getirebilir bu nedenle dolar kurunda 5,23 üzerinde kapanışların yapılması önemli olacaktır.