Dolar tl de günlerdir vurgulamakta olduğumuz aşağı yönlü seyir etkisini göstermeye başladı. Analizlerimizde belirtmiş olduğumuz 5,387 seviyesinin altına gerileyen dolar kuru 5,33 seviyesine kadar indi. Sonrasında gelen tepki alımlarında ise 5,387 seviyesinin direnç olarak çalıştığını gördük. 

Yurtdışı piyasalar gayet sakin ve genel anlamda olumlu fiyatlanıyor. Özellikle 1,30 seviyesine kadar yükselen sterlin dolar paritesi dikkat çekerken sterlin tarafındaki rahatlama piyasalara da yansımış durumda. Borsaların alıcılı seyrettiği ortamda içeride Borsa İstanbul'da haftalık yükseliş %7 ye ulaşmış durumda. Bankacılık hisseleri öncülüğünde devam eden borsadaki yükseliş içeride TL nin değerli kalmasını sağlarken grafikler dolar için neler söylüyor. Gelin bir de ona bakalım isterseniz.

Dolar grafiğini incelediğimizde aşağı yönlü göstergelerin etkili kaldığını görünmekte. Bu durumda yükselişler daha çok satış fırsatı olarak değerlendirilebilir gibi görünüyor ancak haber akışı kaynaklı yükseliş yaşanması halinde sert yükselişlerin de yaşanması olabilir. Bu nedenle piyasaları anlık olarak takip etmekte oldukça önemlidir. Teknik olarak 5,386 seviyesine doğru yaşanabilecek yükselişler normal karşılanabilecekken bu seviye üzerine çıkılması halinde satış pozisyonu olanların dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir. 

Şus ıralarda 5,37 seviyelerine kadar yükselen dolar tl paritesinin 5,386 seviyesini yukarı yönlü aşamaması halinde yeniden aşağıda bulunan 5,326 desteğine doğru gerilemesi mümkün hale gelecektir. Dolar kurunun aşağı yönlü hareketlerinde 5,326 seviyesi önemli bir destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması 5,27 seviyesine doğru hızlı bir satış dalgasını tetikleyebilir. Kısaca toparlayacak olursak yurtdışı piyasalarındaki pozitif görünümün devamı halinde dolar tl de yukarı yönlü hareketi destekleyebilecek fazla bir etken bulunmadığını söyleyebiliriz.