Altın piyasasında haftanın son işlem günü bir miktar satıcılı piyasayla karşı karşıyayız ancak ons destek noktaları üzerinde kalmayı sürdürüyor. Uzunca bir süredir vurguladığımız 1,296 direncinin aşılamaması sonrası olası senaryomuzda 1,275 dolar seviyesine doğru bir geri çekilmenin mümkün olabileceğini vurguluyoruz.

Genel anlamda büyük resme baktığımızda ise ons altın fiyatları için 1,265 dolar üzerinde tutunduğumuz sürece yönümüzün yukarı olacağı düşüncesini korumaktayız. Bu seviye kırılmadıkça ons tarafında yaşanan düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilecektir.

Ons altın fiyatlarına dolaylı olarak etki etmekte olan japon yeni bu hafta sert bir değer kaybı yaşayarak 109 seviyesinin üzerine yükseldi. Geçtiğimiz günlerde 105 seviyesine kadar düşen usdjpy paritesi sonrasında bu yükselişi yaşayınca altın tarafında da ufak da olsa bir panik havası oluşmasına sebep oldu.

Güvenli liman özelliğini yitirmiş olan Jaon Yeni gibi altın da kısa vadee bu özelliğini yitirebilir mi ya da piyasalar olumluya döner ve güvenli liman talebi gören ürünler artık görmemeye başlar mı soruları gündeme geldi. Abd ile Çin arasında süren tiaret görüşmelerine istinaden yapılan olumlu açıklamalar piyasalarda pozitif havanın oluşmasına katkıda bulunurken risk iştahının azalması ons tarafında da bir miktar satış getirmiş oldu.

Piyasalarda yaşanan gelişmeler bu şekilde iken ons altın grafiğine baktığımızda 1295 dolar civarının yukarı yönlü aşılamamasıyla başlayan geri çekilme hareketi  fiyatlamaların 1,280 dolarına kadar sürmesini sağlayabilir. Bu seviye altında ise daha kuvvetli destek noktaları olan 1,275 ve 1266 dolar seviyeleri bulunuyor. Ons altın fiyatlarında düşüşlerin devamı halinde bu destek noktaları test edilmek istenebilir. Bugün haftanın son işlem günü olması dolayısı ile haftalık kapanışlarda önemli olacaktır. Bu nedenle ons altın fiyatının 1,280 dolar desteği üzerinde bir kapanış yapması pozitif görünümün devam etmesine katkıda bulunacaktır. Aksi halde ise ons altın fiyatlarında önümüzdeki hafta için olan grafik görünümü negatife dönüşebilir.