Altın fiyatlarında Çin ile Abd arasında varılan ticaret anlaşmasının etkileri yavaş yavaş atılmaya başladı gibi görünüyor. 1,475 dolar üzerinde fiyatlamalarını sürdüren ons altında artık 1,482 seviyesi üzerine atılıp geçtiğimiz sene olduğu gibi bir yılbaşı rallisi gelir mi soruları gündemde yerini koruyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz sene yani 2019 yılına girmeden önce altın önce sert bir düşüş göstermiş, yeni yılla beraber ciddi bir yükseliş yaşanmıştı. 

Bugün ekonomik takvimde önemli bir veri akışı bulunmuyor. İş imkanları ve personel değişim oranları ile FOMC üyesi Rosengren'in açıklamaları izleniyor olacak. Diğer taraftan Abd ile Çin arasında varılan faz 1 anlaşmaya yönelik açıklamalar, Kuzey Kore ile Abd arasında gelebilecek açıklamalar da altın fiyatlarını etkileyebilecek gelişmeler olarak karşımızda duruyor. 

Ons tarafında teknik göstergeler hala aşağı yönlü kalmayı sürdürüyor. Tekniğinde desteklediği bir ons altın fiyatı için 1,482 dolar üzerinde kalıcı fiyatlamalar gerekli gibi görünüyor. Bu seviyenin yukarı yönlü aşılamaması halinde yeniden satış baskısı oluşabilir. Bu durumda ise 1,476 doların kırılması halinde 1,470 dolar seviyesinin altı test edilmek istenebilecektir. Yukarı yönlü hareketlerde 1,482 doların aşılması halinde 1,487 dolar direnç noktası üzerine doğru ataklar görme ihtimalimiz yüksek olacaktır.