Altın fiyatları oldukça hareketli bir seyir izlemeye devam ediyor. Dün 1,487 üzerine atan ons altın 1,490 dolar üzerini denese de henüz 1,496 direnç noktasına ulaşabilmiş değil. Abd ile Çin arasında ticaret konusunda ki anlaşma ihtimalinin artması ve Brexit'in bir anlaşma ile sonuçlanabileceği ihtimalinin artması ile birlikte ons tarafı satış baskısı ile karşılaşmıştı. Bu satış baskısından kurtulmaya çalışan onsa destek ise Abd verilerinden geliyor. Abd'de açıklanan ekonomik veriler olumsuz geldikçe Fed'in faiz indirme ihtimali artmaya devam ediyor.

Fed üyelerinin yaptığı açıklamalara bakılırsa Abd'de bir faiz indirimi daha gelme ihtimali oldukça yüksek görünmekte. Bu nedenle ons altında yıkıcı bir düşüş şimdilik yaşanmıyor. Ama direnç noktaları altında kalması önümüzdeki saat ve günler için satış baskısını yeniden etkin kılabilir. 

Bugün Abd'de inşaat izinleri, konut başlangıç verileri, işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, imalat endeksi, ham petrol stok verileri ve bütçe dengesi verileri takip edilecek. Ayrıca FOMC üyelerinin açıklamaları da piyasalar tarafından izleniyor olacak. Üyelerin açıklamalarında para ve faiz politikalarına yönelik detaylar ons için önemli olacaktır.

Ons altında 1,497 dolar seviyesi oldukça önemli. Gün içerisinde bu seviyenin kırılabilmesi halinde yukarı hareketin devamı beklenebilir. Altın fiyatı şu sıralarda eknik anlamda aşağı yönlü görünümünü sürdürmekte ancak gelebilecek haber akışları ile beraber yukarı yönlü bir deneme yapması beklenebilir. Aşağıda ise 1,485 doların altında kalıcı olabilecek fiyat hareketleri ons tarafında satış baskısını arttırabilecektir.