Dolar kurunda fiyatlamalar 5,70 üzerinde kalıcı olmayı sürdürüyor. Dün 5,703 seviysine kadar gerileyen kur yeniden toparlandı ve şus sıralarda da 5,73 civarında fiyatlamalarını sürdürmekte. Haftasonunda Aramco petrol üretim tesislerine yapılan saldırılar neticesinde petrolde yaşanan yükseliş dolaylı olarak doları da etkilemiş görünüyor.Uzmanlar petrolün yeni seviyelerinde kalıcı olması halinde benzine20 kuruş civarı zammın gündeme geleceğini de bildiriyorlar.

Bugün ekonomik takvimde Almanya Zew endeksi ve Abd sanayi üretimi verileri takip ediliyor olacak. Dün ECB üyelerinden gelen olumsuz açıklamlaar sonrası paritede sert bir geri çekilme yaşanmış ve eurusd yeniden 1,10 altını test etmişti. Şu sıralarda da 1,10 seviyesi etrafında fiyatlamalarına devam eden bir parite olduğunu belirtebiliriz. Paritede yaşanan gerilemeler dolar endeksinde yükselişe neden olduğu için bu da TL yi baskı altında tutan bir diğer etmen olarak gösterilebilir.

DOlar kurunda teknik göstergelere hala aşağı yönlü harekete işaret ediyor olsa da bu görünüm 5,743 seviyesinin aşılmasıyla değişebilir. Şu sıralarda 5,73 üzerinde fiyatlanmakta olan kurda 5,743 seviyesi oldukça önemli bir direnç noktasıdır. Buranın yukarı yönlü kırılamaması halinde yeniden aşağı hareket başlayabilir ve bu kez 5,69 seviyesine doğru düşüşler ön planda olabilir. Ancak kurda direnç bölgesinin aşılması 5,80 seviyesine doğru hızlı bir yükseliş yaşanmasını sağlayabilecektir.