Dolar tl paritesinde bu hafta Avrupa Birliği tarafından alınan yaptırım kararı ve Abd'den beklenen yaptırım haberi nedeni ile aslında oldukça volatil bir hafta bekleniyordu. Ancak bu beklentiler şimdilik boşa çıkmış görünüyor. Avrupa Birliği'nin almış olduğu yaptırım kararına piyasa hiç bir şekilde tepki vermezken, Abd'den gelen net bir yaptırım açıklaması olmaması da dolarda yükselişin önüne geçiyor gibi görünüyor.

Ekonomik takvimi incelediğimizde bugün içerisinde Türkiye'den perakende satış verileri, Abd'den ise inşaat izinleri ve ham petrol stok verileri açıklanacak. Kura direkt olarak etki edebilecek çok önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dün Powell ve diğer Fed üyelerinden gelen açıklamalar göstermiş oldu ki Abd Temmuz Ayı Toplantısında faiz indirimine bir adım daha yakın. Bu faiz indiriminin 25 baz puan olması bekleniyor. Ancak bu beklenti dolar endeksine ve piyasalara yansımış değil. Çünkü önümüzdeki dönemde ECB'den de bir faiz indirim beklentisi mevcut. Bu nedenle Euro dolar karşısında güçsüz kalıyor.

Hafta başından bu yana yaptığımız dolar analizlerimizde 5,705 seviyesinin önemine dikkat çekiyoruz ve bu seviye üzerinde kalındıkça yukarı yönlü, bu seviyenin altında kalıcılık sağlandıkça aşağı yönlü hareket ihtimali artacaktır diyoruz.  Dün dolar tl paritesi bu seviye altına gevşemiş olsa da saatlik kapanışlar gerçekleştiremedi ve yeniden 5,705 seviyesi üzerine yükseldi. Şu sıralarda 5,71 civarında fiyatlarını sürdüren kur için en önemli beklenti gelecek haberler olacak. Abd'den olumsuz bir yaptırım haberi gelmesi durumunda dolarda yükseliş, Abd'den yaptırım konusunda olumlu bir haber gelmesi durumunda, yani yaptırım olmayacağı haberinin gelmesi durumunda ise dolarda aşağı yönlü bir hareket kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle dolar tl tarafında ekonomik verilerden ziyade Abd ile Türkiye arasındaki görüşmeler ve yaptırım kararlarına bağlı olarak bir fiyatlama olacak gibi duruyor.