Altın fiyatlarında geri çekilme sürüyor. Ons altın için yapmış olduğumuz analizlerimizde geçen haftadan bu yana teknik göstergelerin aşağı yönlü hareketi desteklediğini vurgulamaya devam ediyoruz. 1,410 dolar üzerinde tutunmaya çalışan altın 1,425 dolar direncini aşamayınca buradan geri çekilmeye başladı ve şu sıralarda 1,405 dolar seviyesine doğru düşüşünü sürdürüyor.

Ons altın tarafında haber akışlarının ön planda olacağını vurgulamış ve aynı zamanda da teknik göstergelerin aşağı yönlü hareketi desteklediğini vurgulamıştık. Altın fiyatlarına etki edebilecek önemli bir haber akışı bulunmayınca ons tarafında teknik çalıştı ve altın fiyatları gerilemeye başladı. 

Bugün ekonomik takvimde altın fiyatına etki edebilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yine Abd ile Çin ve Abd ile İran arasında gerçekleşebilecek haber akışları ons üzerinde belirleyici olabilir. Bunun dışında ons altına teknik olarak bakacak olursak karşımıza çıkan önemli seviyeleri grafik üzerinde inceleyelim.

Ons altın tarafında aşağıda en önemli seviye hala 1,382 dolar seviyesi. Çünkü bu nokta ons altında yükseliş trendinin başlangıç noktası oldu. Aynı zamanda geri çekilmelerde de nasıl tepki verdiğini gözlemledik. 2 Kez 1,400 dolar üzerinden yaşanan düşüşlerde 1,382 dolar seviyesi bir bariyer görevi gördü ve bu seviyeden oldukça sert yükselişler yaşandı. Bu nedenle olası düşüşlerde 1,382 dolar seviyesi takip ediliyor olacaktır. Ancak bunun öncesinde 1,397 dolar seviyesi destek bölgesi olarak takip edilecektir. Bus eviye üzerinde kalındığı sürece ons yeniden yönünü yukarıya çevirebilir. Bu durumda 1,411 dolar ve 1,425 dolar direnç noktaları yeniden altın için hedef haline gelebilir. Önümüzdeki saatlerde dolar endeksinin yükselişine devam edip etmemesi ve belirttiğimiz haber akışlarının ons lehine olup olmaması altın fiyatları açısından oldukça kritik fiyatlamaları beraberinde getirebilir.