Cuma gecesi Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin kredi notunu Ba3'ten B1'e düşürdü, ayrıca görünüm de negatif olarak açıklandı. Yani Türkiye yatırım yapılabilir seviyede değil. Tabi bu kararın siyasi olarak alındığı zamanlaması değerlendirildiğinde anlaşılıyor ancak ekonomide iyi sinyaller oluşmadığı da bir gerçek. Her ne kadar siyasi bir karar olsa da etkiler yine de olacaktır. Çnkü bu kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notlara istinaden belirli fonlar o ülkelere yatırım yapmaktan vazgeçiyorlar. Zaten kredi derecelendirme kuruluşlarının varoluş amacı bu. Büyük fonlar belli notun altındaki ülkelere ekonomisini iyi dahi görseler yatırım yapamıyorlar kredi notları nedeniyle. Bu yönden etkisi elbette negatif. 

Dolar kuru için zaten seçim yaklaştıkça kurda toparlanma olmasını bekliyorduk. Ayrıca da 5,80 altına düşüşlerin çok akılcı olmadığı ve bu seviyelerin alım fırsatı olabileceğini de defalarca dile getirdik. Bu hafta Fed'in faiz toplantısı gerçekleştirilecek. Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak olan Fed'den bir indirim veya faiz arttırımı beklenmiyor. Sonrasında başkan Powell'ın yapacağı açıklamalar piyasaların önünü göresi açısından önemli olacaktır. Bugn ekonomik takvimde Draghi konuşması yer alıyor. TR saati ile 20:00'de konuşacak olan Draghi açıklamaları pariteyi ve dolayısı ile de dolar endeksini etkileyebilir.

Dolar kurunda 5,88 seviyesi üzerinde tutunma yaşandığı sürece 5,935 seviyesi hedef bölgemiz olarak kalmaya devam ediyor. Bu seviyenin aşılması ise 5,99lara doğru hızlı bir yükseliş hareketini tetikleyebilir. 5,935'in aşılamaması halinde ise yeniden 5,88 seviyesine doğru geri çekilmeler mümkün olacaktır. Geçtiğimiz haftayı 5,9 seviyesinden kapayan kurda Moody's sonrası hafif alıcılı bir seyir ile şu sıralarda 5,92 civarında fiyatlamalar devam etmektedir.