Altın fiyatlarında oldukça hareketli bir haftaya geride bıraktık. Cuma günü kapanışının önemli olacağını vurguladığımız altın aynı gün içerisinde 1,358 dolar seviyesine kadar yükselse de haftayı 1,340 dolar civarından kapadı. Altında zaten yükseliş tarafında olduğumuzu ve uzunca bir süredir 1,362 dolar hedefine doğru ilerleme beklediğimizi belirtmekteydik. Bu seviye Cuma günü 1,358 doların test edilmesi ile beraber hemen hemen gerçekleşmiş oldu diyebiliriz.

1,358 dolardan gelen satışlarla birlikte haftayı 1,341 dolardan kapayan ons tarafında gece asya seansında da 1,336 dolara doru düşüşler etkili oldu. Şu sıralarda da 1,340 dolar altı fiyatlamasını sürdüren ons altın için bu hafta Fed'in faiz açıklaması son derece önemli olacak. Her ne adar Fed'in faiz indirimi konusunda bir çok yerden baskılar oluşmaya başlamış sa da bu ay Fed'den faiz indirimi bekleyenlerin oranı %30 altında. Ancak temmuz ve ağustos ayında Fed'den faiz indirimi bekleyenlerin oranı ise %70 üzerinde bulunuyor. Yani Abd Merkez Bankası'nın bu ay bir aksiyon alması beklenmiyor. Ancak çarşamba gün ki toplantıda başkan Powell'ın bir sonraki toplantı için vereceği mesajlar çok önemli olacak. Faiz indirimi beklentisi oluşturması halinde altın yeniden yukarı hareketlenebilir.

Ons altın fiyatlarında geri çekilmenin devamı halinde ilk izlenecek seviye 1,334 dolar seviyesi bu aseviye altında ise 1,325 ve 1,319 dolar seviyeleri yeniden gündeme gelecektir. Kısa vadeli oluşan pozitif trendin başlangıç noktası olarak kabul ettiğimiz 1,319 dolar seviyesi üzerinde tutunma yaşandıkça yukarı yönlü seyrin devamı beklenebilir. Bu sebeple bu seviyeye doğru yaşanacak düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilecektir.