Dolar endeksinde dün öğleden sonra başlayan yükseliş hareketi dolar kurunu da etkilemeye başladı Günlerdir devam eden doların sabah saatlerinde yükselip akşam saatlerine doğru düşüşe geçmesi dün yine kısmen devam etse de dolar gece yarısı yükselişe geçti ve 6,03 seviyesinden 6,08 seviyesine doğru yükselişlerini sürdürdü. Bunda en büyük etken dolar endeksinde yaşanan yükseliş oldu diyebiliriz.

98 seviyesine yaklaşan dxy eurusd paritesini 1,1180 altına çekerken altını ve Japon Yeni'ni de baskıladı. Sterlin ise 1,28 altına gerileyerek son ayların en düşük seviyelerine indi. Durum böyle olunca doların yükselişi dolar tl paritesini de etkiledi ve kurda yükseliş yaşandı.

Az önce ajanslara düşen haberlere göre ABD Başkanı Trump, ABD'nin Türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25'e indirildiğini açıkladı. Bu haber şuan için kur üzerinde etkili olmuş görünmüyor. Ancak sabah borsada pozitifi bir açılış sonrası doların düşüşüne sebep olduğu görülebilecektir. Bu olumlu haber Türkiye ile Abd arasında ikili ilişkilerde yaşanan sorunların çözümlenmesi için bir başlangıç adımı olarak görülebilir. Bu durumda piyasalarda olumlu bir hava oluşmasına katkı sağlayabilecektir.

Ekonomik takvimde bugün için Ab tüketici fiyat endeksi takip edilecekken Abd'de çok önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bu gelişmeler eşliğinde dolar grafiğinde göstergelere aşağı yönlü kalmaya devam ediyor.  Gece başlayan ykselişlerin devam etmesi halinde 6,15 seviyesi hedeflenmek istenebilir. Bu durumda bir satış fırsatı oluşabilir. Düşüşlerde 6,03 ve 5,98 seviyeleri ön plana çıkacaktır. 5,98 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ise dolar kurunda 5,86 hareketinin önünü açabilir.