Altın fiyatı hafta başından bu yana 1,300 dolar denemesi yapıyor ancak bir türlü bu seviye üzerinde kalıcı olamıyordu. Bu seviyenin aşılamaması halinde yeniden satış baskısı oluşacağını ve 1,287 ve 1,282 dolar destek noktalarına doğru düşüşlerin devam edeceğini vurgulamıştık. Yine dün ki analizimiz içerisinde de paylaştığımız gibi 1,277 dolar üzerinde kalındıkça yukarı yönlü beklentilerimizi koruduğumuzu da belirtmeye devam ediyoruz. 

Dün dolar endeksinde yaşanan değer kazanımı hemen hemen tüm para birimlerini etkiledi. Yine dolar cinsinden fiyatlanan ons altının da düşmesi normal karşılandı. Bugün ekonomik takvimde fiyatlamaları etkileyebilecek çok önemli bir ekonomik veri yer almıyor. Belki dolaylı olarak  Ab tüfe verisi etkileyebilir bu nedenle takip etmete fayda olacaktır.

Diğer taraftan devam eden Abd ile Çn arasındaki ticaret görüşmeleri de önemini korumayı sürdürüyor. Buradan gelebilecek olumlu veaya olumsuz haberler ons altın değerini etkileyebilecek en önemli gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor. Bu gelişmeler ışığında altın grafiği ve teknik göstergeler bizlere neler söylüyor dersiniz ? Gein ons altın grafiğini de beraber inceleyelim.

Ons altında başlayan düşüş hareketinin alt noktalarına yaklaşmış bulunuyoruz. Hafta içi analizlerimizde belirttiğimiz gibi 1,277 dolar altına inilmedikçe ons altın fiyatlarında yukarı yönlü görünüm devam ediyor. 1,277 dolar altına sarkılması halinde 1,271 dolar ve 1,265 dolar sevieleri ön plana çıkabilecektir. Şu sıralarda 1,286 seviyesinden fiyatlanmakta olan ons altın için yukarı yönlü görünüm devam etse de dün yaşanan dxy yükselişi ile beraber sekteye uğradığı söylenebilir. Bugün de dolar endeksinde nasıl bir fiyatlama olacağı ons altın da yön tayin edici olabilir. Olası toparlanmalarda 1,292 dolar ve 1,297 dolar seviyelerini izliyor olacağız.