Dün dolar analizimiz içerisinde vurguladığımız ne varsa yine gerçek oldu ve bizi yanıltmayan bir kur hareketini gün boyunca izledik. Öyle ki doların yukarıda 5,827 seviyesini denemek isteyeceğini ancak bu seviyenin geçilebilmesinin zor olduğunu, bu bölgenin güçlü bir direnç olduğunu vurgulamıştık. Öyle de oldu ve dolar kuru 5,829 seviyesine kadar yükseldi ve burada sert satışlarla karşılandı. Yine aşağıda 5,73 seviyesine doğru hızlı geri çekilmelerin mümkün olabileceğini dile getirmiştik ve dün 5,736 seviyesine kadar düşüşlerini sürdüren bir kurla karşılaştık. 

Bugüne baktığımızda ufak da olsa yukarı yönlü bir tepki oluşturma çabası içerisinde olan dolar tl paritesinin 5,77 civarında hareketlerini sürdürdüğünü görüyoruz. Dün Trump ile görüşen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yağmış olduğu açıklamalar piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Borsa İstanbul'da %2 ye yaklaşan yükselişler görüldü. Ancak sonrasında İstanbul'da seçim sonuçlarının belirsizliğine odaklanan piyasalarda bir miktar negatif ayrışma görüldü. Fakat bu negatiflik sadece endekse yansıdı dolar kuru ise düşüşüne devam etti.

Türkiye'de işsizlik oranları rekor seviyelere yükselmiş durumda. Gelen veriler buna işaret ediyor. Ayrıca sanayi üretimindeki %5 in üzerinde açıklanan düşüşte önümüzdeki dönemde önlemler alınmazsa işsizliğin daha da artabileceğine işaret etmekte. Çin'de açıklanan sanayi üretimi, büyüme gibi önemli veriler bugün beklentilerin üzerinde açıklandı. Bu hisse senedi piyasaları için olumlu bir gelişme olarak adlandırılabilir.  Gün içerisinde Avrupa tüfe ve İngiltere Tüfe verileri bulunuyor. Abd'de ise ithalat, ihracat ve ham petrol stok verileri açıklanacak.

Dolar grafiğini incelediğimizde teknik göstergelerin henüz yukarı yönlü görünümünü bozmadığını görmekteyiz. Bu göstergelerin günlük grafiklerde aşağı yönlü dönebilmesi açısında 5,76 seviyesi altında 4 saatlik kapanışların gelmesi önemli olacaktır. Dolar tl paritesinde görünümün pozitifden negatife döndüğünü söyleyebilmek için ise 5,73 seviyesinin aşağı yönlü kırılımını görmemiz gerekmektedir. Bus eviye altına gelemeyen düşüşlerin yeniden alım fırsatı doğurabileceğini dün ki analizimiz içerisinde de belirtmiştik. Nitekim dün 5,74 altına gelen düşüşlerde dolar alımı yapan yatırımcılar 5,78 lerden bozma fırsatına bu sabah itibari ile sahip oldular. u nedenle bu seviye yine önemli bir destek ve denge noktası olarak kalmaya devam edecek gibi görünmektedir.