Dolarda olduğu gibi altın analizlerimiz içerisinde de ne vurguladıysak adeta bizi oğrular nitelikte fiyatlamalar görmeye gün içerisinde alışmış durumdayız. Dün ve önceki gün ki analizlerimizde altını artık 1,281 dolar seviyesinin tutamayacağını ve 1,275 dolara doğru salınmaların mümkün olacağını vurgulamıştık. Nitekim dün bu olay gerçekleşti ve altın hedef noktamızın bir tık daha altına gelerek 1,274 dolara kadar geriledi. 

Altında düşüşün sebeplerine ve neden altın fiyatlarının yükselemediğine daha önce değinmiştik. Bugüne baktığımızda altında artık kritik seviyelere inilmiş durumda olduğumuzu söyleyebiliriz. Buradan bir toparlanma olup olmayacağı, önümüzdeki günlerde altın fiyatlarının yön tayini açısından oldukça önemli olacaktır. 

Sabah saatlerinde Çin'den gelen büyüme, sanayi üretimi ve parakende satışlar gibi verilerin olumlu olması Çin ekonomisinde ufakda olsa pozitif bir algı oluşmasına neden olabilir. Bu durumda altın fiyatlarını yükseltebilecek etkenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkabilir. Çünkü Global piyasalarda büyümenin yavaşlaması Çin ekonomisine bağlı olarak devam etmekteydi. Artık Çin'de beklentiler üzeri olumlu verilerin gelmesi global piyasaları da büyüme konusunda güçlendirebilir. Bu da altın fiyatlarına alım gelme ihtimalini arttırmaktadır. Çünkü zaten altın fiyatlarının temel düşüş rasyosu birazda buna endekslenmişti. Yani düşük büyüme = düşük altın fiyatları gibi. Bu denklemin bir tarafı yükselişe geçince diğer tarafının da yükselmesi aşikar olacaktır. Ancak piyasa bu verilerin detaylarını ve devamını da görmek isteyebilecektir. 

Sonuç olarak altın fiyatlarında negatif görünüm teknik anlamda devam ederken, Çin'den gelen ekonomik veriler yukarı yönlü ataklara neden olabilecek mi takip ediyor olacağız.  Artık altın fiyatlarında aşağıda 1,273 dolar seviyesi destek noktamız olarak göze çarparken yukarı da ise 1,281 dolar seviyesini takip ediyor olacağız. 1,281-83 dolar aralığının aşılıp bu seviye yani 1,283 dolar üzerinde fiyatlamaların oluşması halinde yeniden yükselişlerin desteklenebileceğini vurgulamakta fayda var. Şu sıralarda 1,277 seviyesi civarında fiyatlamalaırnı sürdüren ons altın gün içerisinde 1,281 dolar seviysini denemek isteyecektir. Bu seviye üzerine atıp atamaması fiyatlamaların geleceği açısından önemli larak kabul edilebilir.