Dolar tl paritesinde geçtiğimiz hafta gelen 200 bp faiz indirimi sonrası bir geri çekilme yaşanmış ve kur tarafında 5,77 seviyesine doğru gerilemeler izlenmişti. Haftanın son işlem gününde ise kur günü ve haftayı 5,80 üzerinde kapayarak pozitif sinyaller vermeye devam etmişti. Aslında kur tarafında faiz indirimi sonrası yaşanan düşüşlerin alım fırstaı olarak kullanabileceğini belirtmiştik. Baktığımız zaman öyle de oldu ve şuanda dolar kuru 5,82 üzerinde fiyatlanmakta.

Bu haftanın ana gündem maddesi Libya'da yaşanan olaylar ve burada Türkiye'nin siyasi ve askeri rolü olacak gibi duruyor. Tabi Abd ile Çin arasında anlaşma metninin onaylandığına dair haberler gelmekte. Anlaşmanın ise ocak ayı ilk haftasında imzalanacağı söylenmekte. Diğer taraftan Trump'ın azil oylamasının çarşamba günü yapılması bekleniyor. Ayrıca senatoda bekleyen yaptırım tasarısı ile bu hafta bir adım atılması gündemde. Bu nedenle hem dış piyasalar hem de iç piyasalar açısından oldukça yoğun geçecek bir hafta olacak gibi duruyor.

Bugün Türkiye'de çeyreklik işsizlik ortalaması, perakende satış ve bütçe dengesi verileri açıklanacak. Avrupa ve Abd'de ise PMI verileri takip ediliyor olacak. Döviz kurları açısından en sıcak gelişme Libya gibi görünmekte. Dün Libya'da seferberlik ilan edildi ve Türkiye'den asker istenip istenmeyeceği merak konusu. Yetkililer ise istenmesi durumunda asker gönderilebileceğini söylemişlerdi. Türk Askeri Libya'ya gider mi başlığı da bu haftanın önemli başlıkları içerisinde yer alacak gibi duruyor.

Kur tarafında teknik göstergeler yukarı yönlü hareketi desteklemekte. 5,802 lira üzerinde kalındıkça 5,84 ve 5,86 seviyelerine doğru çıkışın devamı beklenebilir. Şu sıralarda 5,82 civarında fiyatlanan kurda 5,84'ün aşılamaması halinde yeniden aşağı yönlü hareketler gündeme gelebilecektir. Özellikle 5,84 üzerine çıkılması halinde bir süredir devam eden bant hareketi sonlanmış olacak ve yukarı yönlü ataklar görülme ihtimali de artmış olacaktır.