Altın fiyatı için geçtiğimiz hagfta oldukça kritik fiyatlamalar yaşandı. İngiltere'de Brexit konusunda engellerin aşıldığı bir seçim geride kaldı. Abd ile Çin arasında ticaret anlaşmasının ilk fazının Ocak ayı ilk haftası imzalanacağı duyuruldu. Buna karşın ons tarafında 1,470 dolar üzerinde kalındı. Şu sıralarda 1,475 dolar civarında fiyatlamaların devam ettiği görünmekte olan altın için temelde bakıldığında Brexit belirsizliğinin kalkması ve ticaret savaşlarının son bulacak olması negatif baskı yapmakta. Ancak 1,560 dolardan 1,460 dolara gevşeyen bir altın bu gelişmelerin bir kısmını önden fiyatlamıştı zaten. Bu nedenle şimdi nasıl bir fiyatlama içerisine gireceği oldukça merak ediliyor.

Gün içerisinde Avrupa ve Abd'den PMI verileri açıklanacak. Altın fiyatları üzerine çok etkili olması beklenmiyor. Önümüzdeki süreçte Abd'd Trump'ın azil oylaması altın için önemli bir gündem maddesi olacak. Yine Libya'da yaşanan savaş hali de altın fiyatları üzerinde etkili olabilecek bir gelişme. Abd ile Çin ticaret görüşmelerinde anlaştı. Ancak burada oluşabilecek yeni sıkıntılar da altın fiyatlarını etkileyebilir. Yine Kuzey Kore ve İran'ın Abd ile olan ilişkilerinde yaşanacak ilerlemeler de ons açısından kritik öneme sahip olacak gibi duruyor.

Ons altında 1,473 dolar seviyesi üzerinde kalınması halinde 1,482 dolar seviyesine doğru yükselişin devamı beklenebilir. Bu durumda aşağı yönlü hareketi desteklemekte olan teknik göstergelerin de yukarı yönlü dönmesi muhtemel olacaktır. 1,482 dolar üzerinde gelebilecek saatlik kapanışlar bizi 1,491 dolar seviyesine ve daha yukarılara ulaştırabilecektir. Olası düşüşlerde ise 1,473 dolar altında 1,464 ve 1,458 dolar destek noktaları takip dilebilir. Düşüşlerin sertleşmesi halinde ise 1,445 dolar seviyesi takip edilmelidir.