Dolar tl paritesinde harekatın etkisi ile birlilkte fiyatlamalar yön bulmaya devam ederken dün gece Abd'den gelen haberlerle beraber yeni bir yükseliş hareketi başladı. 5,936 direnç noktasını hedef verdiğimiz analizlerimiz sonrası bu seviyeyi gören sonrasında ise 5,86 seviyesine kadar geri çekilen kur akşam saatlerinde 5,89 seviyelerine kadar yükselmişti. Abd'den gelen Halkbank için yeni dava hazırlığı haberleri ile birlikte yeniden 5,90 üzerine atan kur 5,92 seviyesi üzerinde fiyatlanıyor şuan için.
 
Abd'den yeni Halkbank iddianamesi sonrasında Borsa tarafında Bist30 bankacılık hisselerinde açığa satış yasağı getirildi. Bu bağlamda Halkbankası, Garanti Bankası gibi şirket hisselerinde açığa satış geçici olarak durduruldu. Tabi açığa satışların durdurulmuş olması düşüşleri bir nebze engelleyebilecek olsa da bankacılık hisselerinin ve endeksin bu haberle güne eksi başlaması bekleniyor. Burada yaşanacak düşüşlerin boyutu dolar tl paritesinde fiyatlamaların yönünü belirleyebilir gibi duruyor.
 
Bugün için Abd'de perakende satış verileri, Ham petrol stokları, Federal bütçe dengesi gibi bazı önemli veri açıklamaları bulunuyor. Ancak şu ortamda bu verilerin dolar kuruna hemen hemen hiç bir etkisinin olmayacağını söylemek mümkün. Çünkü dolar tamamen Abd'de Türkiye'ye yönelik yaptırımlar ve Halkbank davasına odaklanmış durumda denilebilir.
 

Dolar tarafında bir süredir devam eden yükselişler kurda ağırlıklı ortalamaları da arttırmayı sürdürüyor. Bu nedenle daha önce 5,936 seviyesi olarak venrdiğimiz direnç bölgesi bir üst kademe olan 5,966 seviyesine kadar taşınmış durumda.  Bugün gün içerisinde bu seviyeye doğru yükselişler yaşanma ihtimali bulunmakta.  Perşembe günü Abd Başkan yardımcısı Pence Türkiye'ye gelecek. Burada yapılacak görüşmelerde kurda yaşanacak fiyatlamalar açısından öneme sahip olacak.