Altın fiyatlarında satış baskısının Çin ile Abd arasında varılan anlaşma sonrası artacağını belirtmiştik. Bu bağlamda yazmış olduğumuz direnç noktasını da kırmayı deneyen ama bir türlü başaramayan ons tarafında dün sert bir satış hareketi izledik. Zaten onsda direnç seviyemizin aşılamaması halinde 1,482 dolar ve 1,474 dolar seviyelerine doğru bir geri çekilme beklediğimizi vurgulamıştık. Öyle de oldu ve ons altın 1,480 doların altını dün test etti.
 
Şu sıralarda ons altın fiyatı 1,485 dolar civarında fiyatlamalarını sürdürmeye devam ediyor. Gün içerisinde Abd'de Bej kitap, Federal bütçe dengesi, ham petrol stok verileri ve perakende satış verileri açıklanacak. Burada özellikle perakende satış verileri önemli olacak. Abd ekonomisinde verilerden anlaşılmakta olan bozulmaların devam edip etmediğinin bir göstergesi olarak alınabilecek olan satış verileri de piyasalar ve altın tarafından yakın takipte olacak.
 
Abd ile Çin arasında diyalogların şekli ve boyutu ile İran ile Abd arasında kurulabilecek olası temasların da ons fiyatlamaları üzerinde etkisi olabilir. Yine Fed üyelerinin yaptığı açıklamalar doğrultusunda faiz politikasına yönelik söylemler altın fiyatları üzerinde etkili olabilecek bir diğer faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Ons altın tarafında bugün için kritik nokta 1,487 dolar seviyesi. Bu seviyenin yukarı yönlü aşılamaması halinde satış baskısının arttığı görülebilir. Bu durumda aşağıda 1,480 dolar altına doğru gevşeyen bir ons altın fiyatı izleyebiliriz. 1,487 dolar direncinin aşılması ise yeniden dün ki direnç noktamız olan 1,496 dolar seviyesine doğru atakların yaşanmasını sağlayabilecektir.