Geçtiğimiz haftayı faiz indirimine rağmen şaşırtıcı bir şekilde düşüşle kapatan kurda, ana beklentimizin 5,64 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü olduğunu vurgulamıştık. Piyasalar bazen farklı olaylara farklı tepkiler verebiliyor olsa da, bu tepkiler belli bir süre devam ettirilebilir durumdadır. Özellikle forex piyasalarında trilyon dolarlar ile ifade edilen işlem hacmi olan bir ortamda spekülasyon yapmak oldukça güçdür. Bu nedenle doları yükseltecek bir olay yaşandığında ters yönlü hareketi belli bir yere kadar yaptırabilirsiniz ancak devamında piyasa dinamikleri çalışmayı sürdürecektir. Nitekim dolar kurunda da 2 ay içerisinde 700 baz puan üzerinde bir faiz indirimi gerçekleşti. Ancak fiyatlamalar hala aynı seviyelerde kalmayı sürdürüyor.

Aslında dolar kurunda yaşanan geri çekilmeleri dikkate alırken bir yandan da yurtdışına bakmak da fayda var. Çünkü bir süredir yurtdışı borsaları oldukça poztif ve rekor seviyelere yakın seyrediyor. Bu nedenle Borsa İstanbul'da da yükselişler göze çarpmakta. Bu durumda TL yi pozitif bir şekilde etkiliyor. Her ne kadar faizlerin geri gelmiş olması TL için olumsuz görünse de ECB ve Fed'in de faizleri düşürmesiyle birlike piyasalar rahat nefes almaya devam ediyor. Ancak Fed'in faiz toplantısında bu kez indirimi es geçmesi halinde dolarda yükseliş hareketi başlayabilir. Bu nedenle Fed'i ve Abd'den gelecek ekonomik verileri takip etmekte fayda var.

Diğer taraftan Saudi Aramco petrol üretim tesislerine insansız hava araçları ile düzenlenen saldırılar sonrasında petrol piyasası %15 in üzerinde yükseldi. Sert yükselen petrol piyasası nedeniyle de dolar kuru neredeyse %1 e ulaşan bir yükselişle haftaya başladı. Şu sıralarda 5,74 seviyesini yukarı yönlü zorlamakta olan kur için bugün Türkiye Perakende satışlar verileri ve bütçe dengesi verisi izleniyor olacak. Sabah saatlerinde gelen Çin sanayi üretimi verisi de piyasalarda canları sıkmış bir veri olarak karşımıza çıkmış oldu.

Dolar kurunda teknik göstergeler hala aşağı yönlü seyri destekliyor olsa da şuan fiyatlamalar açısından oldukça kritik bir seviyede olduğumuzu belirtmemizde fayda olacaktır. 5,74 seviyesine yaklaşan yükselişle güne başlayan dolar kurunda bu seviye oldukça önemli bir denge noktaası konumunda bulunuyor. Kurda bu seviye üzerinde oluşabilecek fiyat hareketliliği yükselişin hız kazanmasına neden olabilir. Ancak 5,74 seviyesinin aşılamaması halinde yeniden bir geri çekilme söz konusu olabilecektir. Hafta sonu Aramco'ya yapılan insansız hava aracı ile saldırı sonrasında petrol piyasasının sert tepki vermesi dolar kurunda da yükselişi tetikleyen etken olarak görülmekte. Buna yönelik Trump'dan gelen açıklamaların da sertliği önümüzdeki günlerde petrol piyasasında hareketliliğin devam edebileceğine işaret ediyor denilebilir.