Ons altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta sert bir geri çekilme yaşanmıştı ve altın haftayı neredeyse haftanın dip noktasından kapadı. 1,487 dolar üzerinde kalındıkça bir tepki oluşabileceğini berlitmiştik ki bu noktada kurtarıcı olarak petrol piyasası yetişti diyebiliriz. Daha doğrusu Saudi Aramco petrol üretim tesislerine yapılan saldırıların petrol fiyatlarını yaklaşık %15 yükseltmesi ile beraber, bu durum altına da pozitif etki yaptı denilebilir. Tabi sabah saatlerinde Çin tarafından gelen olumsuz verilerde ons altın fiyatını destekler nitelikte.

Güzel bir fırsat yakalayan altın 1,500 dolar üzerinde fiyatlamasını sürdürüyor. Bugün için önemli bir veri akışı bulunmamakla beraber Trump'ın Suudi Arabistan'dan yanıt beklediğini açıklaması ve nasıl bir yol izleneceği altın fiyatlamaları açısından oldukça önemli olacak. Bugün gün sonunda yeniden petrol üretimine başlanabileceğinin duyurulması ile beraber hem petrol fiyatları hem de altın fiyatı kazancını bir kısmını silmiş oldu ancak yine de ons tarafında 1,500 dolar üzerinde tutunulması olumlu olarak değerlendirilebilir.

Teknik olarak görünümün aşağı yönlü kalmayı sürdürdfüğü ons altında haber akışlarının fiyatlamalar açısından daha önemli olabileceği vurgusunu hemen hemen her analizimiz içerisinde yapıyoruz. Çünkü artık ons altın için Fed'den gelecek faiz kararına yönelik haber akışları, Abd ile Çin arasında devam eden ticaret sorununa yönelik haber akışları, Brexit sorununun nasıl çözülebileceğine dair haber akışları gibi bir çok noktadan gelebilecek haberler altın fiyatına direkt olarak etki edebilecek güçte. Bu nedenle ons altın fiyat takibi yaparken, siyasal konjonktürü es geçmemenizi tavsiye etmekteyiz. Bu bağlamda hafta sonu gerçekleşen iha saldırısı sonrasında yükselişe geçen ons altın fiyatlamaları için bugün 1,507 dolar seviyesinin kritik olduğunu söyleyebiliriz. Ons tarafında kalıcı bir toparlanma görebilmemiz açısından 1,507 dolar üzerinde kalıcı fiyat hareketlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu şekilde hem teknik görünümün yukarı dönmesi hem de 1,520 dolar seviyesine doğru çıkışların devamı mümkün olacaktır. Aksi halde kısa vadeli oluşan negatif trend dibi 1,485 dolar seviyesine doğru geri çekilmeler yeniden yaşanabilir.