Dün 15 Temmuz nedeni ile kapalı olan piyasalar bugün açılıyor. Dün dolar tl hacimsiz bir piyasada işlem görmüş Abd'den beklenen yaptırım haberlerinin ertelenmesi ile günü oldukça sakin geçirmişti. Öyle ki Abd'den yaptırım haberi beklenirken, Avrupa Birliği Türkiye'ye yaptırımları onayladığını duyurdu. Ancak bu haber kur üzerinde herhangi bir etki yaratmadı.

Bugüne baktığımızda Abd'den gelen haberlere göre yaptırımların bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Abd'nin 15 Temmuz'un geçmesini beklediği ve bu hafta sonuna doğru kararların açıklanacağını beyan eden bazı yetkililer olduğu söyleniyor. Artık içeride piyasalar tamamen buradan gelecek haber akışına bağlanmış durumda. Yani Trump, Türkiye'ye Caatsa yaptırımlarını uygulayacak mı ? Hangi yaptırım paketi uygulanacak bu soruların cevapları ülke ekonomisi açısından son derece önemli olacak.

Bugün Türkiye çeyreklik işsizlik verisi açıklanacak. Ayrıca Abd'den perakende satışlar verileri ile Fed başkanı Powell'ın yapacağı konuşma takip edilecek.

Dün paylaştığımız analizimizde 5,705 dolar seviyesinin önemine dikkat çekmiştik. Dün bu seviye etrafında fiyatlamalarını sürdüren kur için yine aynı nokta önemli olacak. 5,705 dolar altında negatif baskı görülebilecek iken bu seviye üzerinde tutunmaya devam etmesi ise ykarı yönlü hareketlerin oluşmasına sebebiyet verecektir.