Dolar tl paritesi dün yine yükselişlerle günü tamamladı ve 5,80 üzerinde bir kapanış gerçekleştirdi. Bu sabah baktığımızda güne olumlu sayılabilecek bir gelişme ile uyandığımızı söyleyebiliriz. Nedir bu gelişme ? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi.

Ülkemizin Hazine Bakanı'nın ABD'nin başkanı ile bu tarz bir görüşme gerçekleştirebilmesi gayet olumlu olarak kabul edilebilir. Tabi görüşmelerin detaylarında neler konuşuldu bunlar net olarak bilemiyoruz. Ancak olumsuz bir tablo oluşmamış ise ki görüntüler ona işaret ediyor, bu durumda Hazine Bakanı göreviyle gidip Başkan Trump ile görüşebilmesi Türkiye'ye verilen önemi de gözler önüne sermektedir diyebiliriz ki zaten Albayrak'da yaptığı açıklamada buna değinmeyi ihmal etmedi.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda Türkiye'de sanayi üretimi ve parakende satışlar verileri takip edilecektir. Abd'de ise dolar kuruna etki edebilecek önemli bir gelişme bulunmamakta. Euro tarafında takip edilecek önemli bir diğer veri ise Almanya Zew Endeksi olacaktır.

Dolar kurunu incelediğimizde karşımıza çıkan tablo grafik üzerinde yukarı yönlü kalmaya devam ediyor. Abd'den gelen olumlu sayılabilecek gelişmeler henüz fiyatlamalar üzerinde etki gösterebilmiş değil. Kurda şu sıralarda 5,81 civarında devam eden fiyatlamalar için bugün 5,827 seviyesi ön plana çıkıyor. Olası yükselişlerde bu seviye takip edilecektir. Buranın aşılamaması halinde dolar kurunda yeniden geri çekilmeler yaşanabilir. Geri çekilmelerde izleyeceğimiz ilk destek seviyemiz ise 5,765 seviyesi olacaktır. Onun altında oluşabilecek fiyatlamalar günlerdir bahsettiğimiz denge noktamız olan 5,73 seviyesine doğru düşüşlerin devamını getirebilir.