Altın 1,290 dolar civarında tutunmaya çalışıyor ve yaşanan gelişmelerde altın fiyatlarının burada tutunmasını sağlamaya devam ediyor. Dün gerçekleştirilen Brexit oylamasından onay çıkmaması belirsizlikleri arttırırken bu tür belirsiz havaları seven ve bu durumlarda güvenli liman talebi gören altın adeta pusuya yatmış gelecek yeni haberleri bekliyor. 

Abd'de hükümetin hala kapalı olması, Fed üyelerinin 2019 yılı için olumsuz açıklamaları ve ekonomistlerin yıl çerisinde gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon olmasa dahi büyüme verilerinde gerilemelere kesin gözü ile bakıyor olması Abd ekonomisine yön verenleri de korkutmuş durumda. Bu nedenle dolar cinsinden fiyatlanan ons altın fiyatı da yukarı yönlü isteğini korumaya devam ediyor.

Yaşanan gelişmeler bu şekilde iken ons altın grafiğine baktığımızda ons altın fiyatlarında yükselişlerin 1,296 direnci altında kaldığını görmekteyiz. Gün içerisinde yaşanan yükselişler genellikle 1,29 doların hemen altında son buluyor ve bu seviyelerden 1,290 doların altına doğru bir gerileme yaşanıyor.

Ons altın fiyatlarında yükselişlerin devamı için 1,296 doların geçilmesi ve bu fiyatlar üzerinde kalıcı hareketlerin oluşması gerekiyor. Bir türlü 1,296 dolar direncini aşamayan ons altın fiyatlarında buranın aşılması 1,303 dolar seviyesine doğru bir hareketi doğurabilecek iken sonrasında 1,300 dolar üzerinde tutunma yaşanı yaşanmaması önemli olacaktır altın piyasası için. Ons tarafında yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 1,283-1,276 dolar aralığı oldukça önemli olmaya devam ederken ana destek noktamız ise 1,266 dolar seviyesi. Bu seviyenin altına inilmedikçe ons altın tarafında yaşanabilecek geri çekilmeler alım fırsatı olarak piyasa oyuncuları tarafından değerlendirilmek istenebilecektir.