Altın fiyatlarında toparlanma dün devam etti ve 1,468 dolar seviyesi üzerine doğru bir yükseliş yaşandı. Ancak bu seviye üzerinde günlük kapanışlar yapma konusunda başarılı olamayan bir ons fiyatı görmekteyiz. Bu bakımdan ons tarafında yaşanan yükselişlere hala biraz şüpheli yaklaşmak gerekiyor gibi duruyor. 1,445 dolar seviyesine kadar gevşeyen ve buradan Trump'ın açıklamaları ile destek bulan altın için en önemli takip edilmesi gereken olay elbette ki Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri. 

Kudlow'un yapmış olduğu açıklamalara göre Faz 1 anlaşmasına iki tarafında yakın olduğu ancak Trump'ın imza atmaya henğüz yakın olmadığı sonucu çıkarılıyor. Yani Trump, Çin'den ne almak istiyor henüz bu durum netleşmiş değil. Aslında istediklerinin bir kısmını Çin vererek zaten ticaret anlaşması için çaba sarfediyor. Bu çabayı bizimle anlaşmak için ölüyorlar diye tabir eden Trump'ın bu durum bir hayli hoşuna gidiyor ve kullanıyor gibi duruyor. Tabi anlaşma imzalanacak mı ? Çin ne kadar daha Trump'ın bu tavrına sabredecek bu detaylar önem taşıyor olacak. 

Takvime bakıldığında önemli ekonomik verilerin olduğu bir gün olarak dikkat çekiyor diyebiliriz. Ab'de tüfe verisi açıklanacak, Abd'de ise çekirdek perakende satışlar verisi, imalat ve sanayi üretimi verileri gibi önemli veriler açıklanacak. Yani dolar endeksi için hareketli bir gün olabilecek gibi görünüyor diyebiliriz. Dolayısı ile ons fiyatının da hareketli olması beklenebilir.

Ons altın fiyatında 1,474 dolar direnci aşılamadı ve satış başladı. Bu satışlarla beraber 1,468 desteğinin de altına gelinmiş oldu. Şu sıralarda ons altın fiyatı 1,465 dolar civarında fiyatlanıyor. Aşağıda 1,458 seviyesi dikkatle takip edilmeli. Bu seviyenin kırılması halinde yeniden 1,445 dolar denemesi gelebilecektir. Eğer ons altın fiyatı bu seviye üzerinde kalmayı becerebilirse yeniden 1,468 dolar ve 74 dolar dirençlerine doğru hareketlenmek isteyebilir. Bugün günlercen Cuma ve haftanın son işlem günü olması ile altın tarafında da dikkat çeken bir hafta kapanış fiyatı izleyebiliriz. Yani yüksek volatiliteli bir gün geçirmeye yatırımcıların hazır olması gerekmektedir.