Altın fiyatlarında dün bahsetmiş olduğumuz 1,496 direnç noktası denendi ancak henüz aşılabilmiş değil. Şuanda da fiyatlamalar tam da bu seviye altında gerçekleşmekte. Ons altın için Çin ile Abd'nin anlaşmaya giderek yaklaşıyor olması bir baskı sebebi olsa da, diğer faktörler altının canlı kalmasına neden oluyor. Özellikle son dönemde Abd'de bozulan ekonomik veriler ons tarafına destek olan büyük etken. Çünkü bu bozulmalar Fed'in faiz indirimine gitmesine neden olacak diye düşünülüyor.
 
Bugün ekonomik takvimde altın fiyatlarına etki edebilecek önemli bir veri akışı bulunmamakta. Ancak bir çok Fomc üyesi konuşma gerçekleştirecek. Bu konuşmalar yakından takip edilmeli ve özellikle faiz ve para politikasına ilişkin açıklamalar izlenmelidir. 

Çin ile varılan kısmi anlaşmanın ilerleyen dönemde nasıl şekilleneceği oldukça önemli. Kapsamlı bir ticaret anlaşması yapılması halinde ons tarafında satış baskısı artabilir. Diğer taraftan Brexit belirsizliği devam ediyor. Her ne kadar geçtiğimiz haftalara göre anlşaşmanın yakın olduğu söylense de anlaşma olmamama ihtimali de hala gündemde ve bu durum altın tarafına pozitif yansımakta.

Ons tarafında 1,496 dolar seviyesi kritik denge noktamız olarak kalmayı bugün de sürdürüyor. Buranın kırılabilmesi halimnde ons tarafında 1,507 dolar seviyesine doğru ataklar gerçekleşmesi mümkün. Ancak bu seviyenin aşılamaması aşağıda yeniden 1,483 dolar seviyesine doğru hareketlerin gündeme gelmesine neden olabilecektir.