Byaram tatili sona erdi ve artık gözler piyasaya çevrildi. Tabi biz içeride bayram tatilinde iken piyasalar kapalı değildi. Yurtdışı piyasaları açıktı ve her ne kadar işlem hacmi düşük klasa da dolarda belirgin bir yükseliş göze çarptı. Dolar tl paritesi 5,63 seviyesini bayram tatili sürecince bir kaç defa deedi ancak başarılı olamadı ve yeniden 5,60 seviyesi altına geriledi. Bugün ise piyasalar artık Türkiye'de de açılıyor ve bu yükselişin devamı gelecek mi yoksa bayram öncesi bıraktığımız seviyelere doğru bir geri dönüş mü olacak merakla bekleniyor.

Hafta başından bu yana bakıldığında dünya borsalarında devam eden genel seyir olumsuz. Piyasalarda da oynaklık giderek atmaya devam ediyor. Durum böyle iken bu olumsuzluğun içeri de de piyasalara sırayet etmesi bekleniyor. Yani ilk etapta endeksde negatif bir başlangıç olma ihtimali yüksek. Bu da doların en azından geri gelmesine mani olacak gibi görünüyor. Bugün Abd'de perakende satışlar ve PMI verileri izleniyor olacak. Bu verilerin olumlu gelmesi doların yükselişine katkı sağlayabilir.

Trump'ın Çin'e karşı ek vergileri 15 aralık tarihine kadar ertelemesinin ardından piyasalar hafif pozitif tepki vermiş olsa da sonrasında gelen açıklamalarla beraber yeniden hisse senetlerinde satıcılı bir seyir ön plana çıktı. Dolar kurunda bugün için izlenebilecek teknik seviye 5,548 seviyesi. Bu seviyenin altına inilmedikçe olası düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir. Bu durumda hedef nokta ise 5,632 ira ve sonrasında 5,67 seviyeleri olarak izlenebilir. Teknik göstergelerin yukarı yönlü hareketi desteklediğini gözlemlediğimiz dolar kurunda yukarıda kritik seviye 5,632 olarak görülmekte bu direncin aşılması ile beraber kurda yükselişler hız kazanabilir.